Orhan Abinin 'PopArabesk' kavramına cevabı

Haber Kategorisi: 1980 Haberleri

1969’larda ‘Sevemedim Kara Gözlüm’ adlı bir plak, satış rekorları kırmış, bestecisinin hemen ardından pek çok sanatçı tarafından daha plak yapılmıştır. İşte Orhan Gencebay adı ilk o günlerde dillerde dolaşır olmuştu. Ne var ki, yaptığı müzik ne Türk Müziği kalıplarına uyuyordu, ne de Halk Müziği. Derken Arabesk Müzik kavramı ortaya çıktı. Pop Müzik dünyasından aşağılayanlar oldu, ‘minibüs müziği’ yapmakla suçlandı. Ama bugün gerçek ortada ve Arabesk Müzik söylemeye karar veren Pop Müzik şarkıcılarının sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Bu konu ile ilgili son olarak da Orhan Gencebay’la konuştuk.

-‘Müzik yaşantımı başladığımdan bu yana Arabesk Müzik’in Arap Müziği ile bir ilgisi olmadığını anlatmaya çalıştım. İlk zamanlar pek çok sanatçı, yaptığımız müzikle alay etti. ‘ Minibüs Müziği’ , ‘Arap Müziği’ , ‘Ağlatan Müzik’ diye yakıştırmalarda bulundular. Benim hakkımda da söylentiler çıkarttılar. Geceleri Arap radyolarını dinleyerek, müzik çaldığımı iddia ettiler. Söylentilere hiç kulak asmadan bugüne kadar geldim. Tarihe de bakarsanız yeniliklerin hep tepkiyle karşılandığını görürsünüz.

Dünyanın yuvarlak olduğunu ve güneşin etrafında dolaştığını söyleyen Galile öldürüldü. Türkiye’de de benimle birlikte Arabesk Müziği öldürmeye çalıştılar ama başaramadılar. Halkın bir gün gelip gerçeği anlayacağını ve kabulleneceğini biliyordum. Nitekim de öyle oldu. Dün bizimle alay edenler, bugünse peşimizden geliyorlar. Müziğin evrenselliğine inandığımdan, geç de olsa, fikrimi paylaşmaları doğrusu hoşuma gidiyor. Her yiğidin ayrı bir yoğurt yiyişi vardır. Onların da başarılı olmalarını candan istiyorum.’

İşte yavaş yavaş bütün dünyayı sarmaya başlayan Pop-Arabesk fırtınasının öyküsü. Bütün bunları okuduktan sonra da, bilmiyoruz hala bir şeyler söylemek isteyenler çıkar mı!..

Kaynak :: HEY Dergisi – 1980

427 okunma | Sep 28th, 2012 | 1980 Haberleri