Yakışır Orhan Baba

Haber Kategorisi: 2001 Haberleri

Usta Ragıp Akdeniz, iki oğluyla dört yıl çalıştı ve Gencebay’a sıfır kilometre araba fiyatına çok fiyakalı bir bağlama yaptı…

 

ARABESK müziğin ‘Orhan Baba’sı, dört yıl önce en iyi bağlama ustalarından Ragıp Akdeniz’e ısmarladığı sazına sonunda kavuştu. Gencebay’dan ‘Bana öyle bir bağlama yap ki, sesi güzel, görüntüsü fiyakalı olsun’ talimatı alan Ragıp usta, oğulları Cihan ve Rafet’le dört yıla yakın bir süre çalıştı. Ve sonunda usta ile oğulları, ‘kelebek ve abanoz’ ağaçlarından, altın varak ve sedef kaplamalı bağlamayı tamamladı. Değeri 23 milyar lira BU bağlamanın evlatlarına kalacak en kıymetli hazine olacağını belirten Gencebay, 40 bin mark yani yaklaşık 23 milyara mal olan nadide müzik aleti için şöyle konuştu: ‘Bu bağlamanın maddiyatı değil, maneviyatı önemli. Çünkü, eşi, benzeri yok. Yapan usta, ‘Bir daha isteyen olsa da böyle bir şey yapamam’ dedi. Müthiş el emeği ve göz nuru var bunda. Maddi olarak bedeli ödenemez…”

 

http://magazin.milliyet.com.tr/yakisir-orhan-baba/magazin/magazindetay/14.07.2001/961709/default.htm

Bir önceki Orhan Baba da Lailacı oldu başlıklı haberimiz etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.

362 okunma | Sep 25th, 2012 | 2001 Haberleri