Makarna söyleşileri

Haber Kategorisi: 2002 Haberleri

http://haber.orhanabi.net/wp-content/uploads/2013/03/orhan-gencebay_yonca-evcimik1.jpg

 

Şarkıları yıllardır söyleniyor, yeni koleksiyonları merakla bekleniyor, unutulmaz filmler imzalarını taşıyor, oyunculukları göz kamaştırıyor, şampiyonlukları gurur kaynağı oluyor… Ama onlar da herkes gibi makarnayı seviyor. Makarna deyince, neredeyse hepsi çocukluklarından kalma neşeli, sıcacık bir hatırayı gülümseyerek anlatıyor. Makarna sevmek böyle bir şey; ünlü, ünsüz dinlemiyor.

 

Orhan Gencebay

“Hamur işlerinin bizim mutfağımızda çok güzel bir yer işgal ettiğini biliyorum. Akla ilk mantı gelir. Sonra da makarna çeşitleri. Makarna deyince, evvelce teknoloji bu derece gelişmemişti. Erişte çeşitleri makarnanın yerini alıyordu. Annem ve akrabalar evde erişte yaparlardı. Onların çeşitli bukleler halinde yapılanları vardı. Türk mutfağında, özellikle köylerde hep yapılırdı erişte. Çocukluğumda peynirli makarnayı çok severdim. Sebzeli erişteyi de.

Geleneksel alışkanlıklarımızdan fazlasıyla kopmuş değiliz. Fakat İtalyan mutfağını seviyoruz. Makarnanın çok çeşitli sosları var. İtalyanlar bu işi çok geliştirmişler. Öyle geliştirmişler ki, makarnayı dünyada yalnız İtalyanlar bilirmiş gibi görünüyor. Öyle değil tabii ama geliştiren onlar. Ve çok güzel soslar yapıyorlar. Sanmıyorum hiçbir ülkede o kadar çok makarna sosu olsun. Hemen her sosu severim ve yerim. Peynir sosları, et sosları, sebze ağırlıklı soslar… İtalya bu konuda dünyada bir tanedir.

Geçmişte İtalyanlar’la bizim bir beraberliğimiz var. Bu yüzden de onlarla çok benzer yönlerimiz var. Binlerce yıl evvelinden kalma bir etkilenme bu.”

 

Bir önceki Orhan baba Elvis gibi başlıklı haberimiz altangencebay etiketi, azize gencebay etiketi ve elvis ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.