Orhan Abiye ideal sürpriz

Haber Kategorisi: 2002 Haberleri

İdeal Kart reklamının çekimleri için Türkân Şoray ile birlikte çekimlere giden Orhan Gencebayı bir sürpriz bekliyordu… İlkokul öğretmeni de oradaydı ve aynı filmde rol alacaklardı

 

Samsun Ulugazi Mahallesindeki Sakarya İlkokulunda 1951 – 55 yılları arasında öğrenim gören Gencebay, bu mutlu tesadüfü anlatırken heyecanı sesine yansıyordu.”Beni dört yıl okutan ilkokul öğretmenimle 1954 yılında ayrıldık. Uzun yıllar sonra Yaseminin Penceresi programında onu bulmuşlar. Stüdyoda karşılaştık. Fakat telefonu değiştiği için ben izini yine kaybettim. Bir daha ulaşamadım. İdeal Kart reklamı için gittiğim stüdyoda karşıma yeniden Perizat öğretmenim çıktı. Büyük bir şaşkınlık ve sevinç yaşadım. Etilerde Emekli Sandığının huzurevinde kalıyorlarmış. Filmde oynayacak yaşlılar arasında onu da seçmişler. Böylece aynı filmde oynama mutluluğunu yaşadık.” İdeal Kartın üç gün önce yayınlanmaya başlanan yeni televizyon reklamı, ilginç bir tesadüfün de yaşanmasına neden oldu. Filmde Türkân Şorayla birlikte rol alan Orhan Gencebayı bir sürpriz bekliyordu. Uzun süredir izini kaybettiği ilkokul öğretmeni Perizat Ergüney de aynı filmde rol alan oyunculardan biriydi. Arkadaşını kalemledi “Tüm çocukları eşit biçimde kendi evladından ayırmadan severdi. Ben çok sıkılgan bir çocuktum. Bazen evine de giderdim ve o büyük bir sevgiyle karşılardı. Sanıyorum ikinci sınıftaydık. Sıra arkadaşım Remzi Yaka bütün ikazlarıma rağmen benim kulak mememi tutup sıkardı. Sonunda bir gün dayanamayıp kalemi kafasına sapladım. Öğretmenim Orhan ne yaptın? dedi. Remziyi hemen revire kaldırdı. Ben korkmuştum. Ama üstüme çok gelmedi. Dördüncü sınıfta eşinin tayini nedeniyle bir başka şehre gittiler. Arkasından sınıftaki tüm çocuklar gibi ben de çok ağlamıştım. Şimdi kaldığı huzurevinde rahat olduğunu gördüm. Sık sık ziyaretine gideceğim.” Gencebay, öğretmeninin ilkokulda, çocuklara bir anne sevgisi ve şefkatiyle yaklaştığını ve sevgi dolu olduğunu belirterek, bir anısını şöyle aktardı: Onu görünce ağladım 30 yıl ilkokul öğretmenliği yapmış olan Perizat Ergüney şimdi 80 yaşında. Üç yıl önce eşi ile birlikte Etilerdeki huzurevine yerleşmişler. Ergüney, reklam filmi macerasını şöyle anlatıyor: “Bir arkadaşım reklamda oynamamızı önerdi. 12 arkadaş birlikte gittik. Stüdyoda eski öğrencim Orhanı görünce çok duygulandım, ağladım. Onunla birlikte oynamak hoş bir sürpriz oldu.”

 

http://magazin.milliyet.com.tr/orhan-abiye-ideal-surpriz/magazin/magazindetay/25.08.2002/960961/default.htm

Bir önceki Babanın kalbi onlarla başlıklı haberimiz hakan kalkavan etiketi, konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.