Arabesk diye birşey yok

Haber Kategorisi: 2004 Haberleri

ORHAN GENCEBAY: ”POP ŞARKILARIN YÜZDE 90’I ARABESK. ASLINDA ARABESK DİYE DE BİR ŞEY YOK”
İlk olarak kitap yazıyormuşsunuz, adı nedir?

Benim Arabeskim. Aslında arabesk deyiminin yeterli olmadığını söylerim her zaman. Bu kitabın adını böyle koymak İstedim. Böyle tanınıyorsam “Benim Arebeskim” bu diyorum.

Yaptığınız müziği siz hangi kategoriye koyuyorsunuz ?

Ben Türk Müziği’nin bir devamıyım. Bunu yaparken de klasikleşmiş kurallara bağımlı olmadan yapıyorum. Ben kendi ülkemin lezzetini, kendi ülkemin duygusunu kendi hissettiğim şekilde özgürce yansıtıyorum.

Halk Müziği’ne mi yakın?

■ Ben Halk Müziği’nden de yararlanıyorum. Sanat Müziği’nden de yararlanıyorum. Hiçbir kategoriye sığdırılmayan her ülkede kullanılan oryantal yapıları da kendimce kullanıyorum

Size “Arabeskin kralı!” deniyor ama tarzınızı arabesk olarak nitelendirmiyorsunuz.

Gülden Karaböcek de yakınıyor, tarzım arabesk değil diye. Peki ne?

■ Benim söylemek istediğim, arabesk deyimi yeterli değil…

■ “Arabesk yaşam” diye bir deyim de var…

Böyle şey olmaz. Arabesk heykel, arabesk kavram, arabesk yaşam, böyle tanımlama olmaz. Yani o zaman arapvari adam, arapvari heykel, arapvari yaşam demek lazım. Anlam değiştirildi. Şimdi arabesk yaftasını yapıştırdılar her şeye.

■ İnsanlar eskiden arabeski dinliyor ama söylemiyordu, şimdi dışa vurmaya başladılar.

Şimdi pop şarkılarının yüzde 90’ı arabesk denen serbest çalışmalar. Yani arabeskçi de popçu da aşağı yukarı yüzde 90 aynı şeyi yapıyor. Sadece biri daha klavyeyle yapıyor ritmi, daha hareketli. Öbüründe bazı yerlerde Türk sazları var. Ya da o karakterde çalınıyor. Biraz daha ağdalı olana da arabesk diyorlar herhalde…

■ Ağdalı mı ?

Ağdalı derken daha ağır olanı… Hareketli olana pop diyorlar. Bunlar yanlış tanımlamalar. Söylemek istediğim popçuların yüzde 90’ı arabesk yapıyor. Şu anda yaptıklarının özü arabesk… Aslında arabesk diye bir şey yok. Ben arabesk denilene serbest çalışma diyorum. Çünkü çalışmaların içerisinde Halk Müziği kökenli olan var, Sanat Müziği, batı, ortadoğu hepsi var.

■ Herkes anladığı kategoriye mi koyuyor ?

Arap duygu, yeni bir olgudur ve Türk Müziği’nin güncelini oluşturur. Bu olgu 30-40 yıldan beri yeni soundla uygulanıyor. Bazıları ileriye yönelik klasikleşip kalıyor. Benim bir çok bestem ileriye yönelik kalabilecekler arasında gösterilebiliyor. Bu da beni ayrı mutlu ediyor

Bir önceki Orhan Gencebay'ı 400 Milyon İnsan Tanıyor başlıklı haberimiz etiketi, konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.

419 okunma | Oct 29th, 2012 | 2004 Haberleri