Gencebay Kitaplarda

Haber Kategorisi: 2005 Haberleri

10 MART 2005 RADİKAL

İSTANBUL – Tarih Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın liselerin dört yıla çıkarılması ve son sınıfta ’20. yüzyıl dünya ve Türkiye tarihi’ dersi verilmesi kararını dikkate alarak, ’20. Yüzyıl Dünya Tarihi ve Türkiye Tarihi’ adlı bir kitap hazırladı.
Kitapta atom bombasından, 1929 sonrasında dünyada kurulan diktatörlüklere, postmodernizmden Irak Savaşı’na, Avrupa Birliği’nden Kopenhag Kriterleri’ne dek birçok olay hakkında bilgi veriliyor. Orhan Gencebay, Nâzım Hikmet, Aziz Nesin, Marilyn Monroe, Lenin, Fidel Castro ve Che Guevara’nın buluştuğu kitap, öğrencilerin sadece ‘sorumlu vatandaşlar’ olarak yetiştirildiği tarih kitaplarının aksine, hayatta kullanabilecek kavramları öğretmeyi ve tarihe ilgi duyulmasını sağlamayı amaçlıyor.
Tarih Vakfı, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ‘Çocuklar ve Yetişkinler İçin Tarih Aracılığı Avrupa Yayınları Projesi’ kapsamında ’20.Yüzyıl Dünya ve Türkiye Tarihi’ kitabını hazırladı. Doç. Dr. Gökçen Alpkaya ve Dr. Faruk Alpkaya’nın hazırladığı kitabın tanıtım toplantısı dün İstanbul Kitaplığı’nda yapıldı. Toplantıda Tarih Vakfı Başkanı Orhan Silier, kitabın ders kitabı değil öğrenci kitabı olduğunu vurgulayarak, “Milli Eğitim Bakanlığı liselerin 12 yıla çıkarılması ve son sınıfta ’20. yüzyıl dünya ve Türkiye tarihi’ okutulmasını kabul etti. Daha müfredatı bile hazır değil ancak bu bizim önerimiz” dedi.
Dr. Faruk Alpkaya kitaptaki görsellerin öğrencilere yeni ufuklar açmasını istediklerini belirtirken, Doç. Dr. Gökçen Alpkaya da “Bu kitap derste anlatılacak bir kitap değil. Öğrencinin dersten önce ya da sonra başvuracağı bir kitap” diye konuştu.

Göze de hitap ediyor
Hazırlanan kitap, görsellerle, konu sonlarında sunulan belgeler ve sorularla öğrencilere alternatif bir tarih eğitimi sunuyor. Dönemin gazetelerinden, seçim afişlerine, televizyon dizilerine, müzik gruplarına kadar çeşitli görsel malzemesi olan kitapta, minibüslerin, Yeşilçam’ın tarih içindeki yeri mercek altına alınıyor. Orhan Gencebay kitapta ‘Toplumsal dönüşümün sancılarını müziğiyle yansıtan’ biri olarak yer alırken, Ajda Pekkan ‘1970’li yıllarda özellikle kadınlar bakımından bireysel umut ve kurtuluşun simgesi’ diye geçiyor.
Vakıf, 10 milyon liralık kitabın öğretmen versiyonunu da hazırladı. Bunda da, farklı bir şekilde hazırlanan kitabın nasıl işleneceği konusunda fikirler veriliyor.

1980 darbesine ‘farklı’ anlatım
“… Yüz binlerce kişi gözaltına alındı. Gözaltı süresi önce 45, sonra 90 güne çıkarıldı. Çok sayıda kişi de işkencede öldü, onlarca kişi idam edildi; siyasi partiler, dernekler, sendikalar kapatıldı, yönetici ve üyeleri askeri mahkemelerde açılan toplu davalarda yargılanmaya başlandılar. Öğretim üyeleri ve öğretmenler başta olmak üzere çok sayıda çalışan sıkıyönetim komutanlığının emriyle işten atıldı. Bütün bu önlemler asıl tehlike olarak görülen sol muhalefeti yok etmeye yönelikti ve büyük ölçüde başarılı oldu…”

Bir önceki Sevim Hanım ile 32 yıldır evliyim başlıklı haberimiz etiketi, konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.