Aslını inkar eder haramzadedir

Haber Kategorisi: 2006 Haberleri

* ‘Türkiye’de Çingene Olmak’ kitabına göre siz aslında çingeneymişsiniz…
Ben Kırım Kafkas Türküyüm. Kuzeyden güneye inmişiz. Ben Samsun’da doğmuşum. Atalarım Kırım ve Kafkas’ta yaşamışlar. ‘Aslını inkar eden haramzadedir’ derler. Ama bunu yazan bizim ne olduğumuzu araştırmadan yazmış. Ben içinde bulunduğumuz ortamda etnik köken ayrımına gitmenin ülkemizin birliğine zarar vereceğini düşünüyorum. Bunlara hiç gerek yok. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Türkü, Kürdü, Lazı ya da çingenesi hepimiz her şeyden önce insanız ve Türküz.

* Neden kitapta yer aldınız ?
Birileri bir şeyleri kurcalamaya çalışıyor. Ben bundan çok rahatsız oluyorum. Benim Romanlar arasında çok sevdiğim arkadaşlarım, müzisyen dostlarım var. Çingene olsaydım bunu söylerdim. Neden söylemeyeyim ki? Bana böyle bir ayrım yapmak çok yanlış geliyor. Bizim kitabımızda bu ayrımlara yer yoktur. Allah’ın yarattığı insan önemlidir. Din, dil, ırk, cins ayrımı yapmadık, yapmayız.

* Yayınevine dava açmayı düşünüyor musunuz?
Kitap çok ciddi bir kurumdur, belgedir. Bir kitapta yazan bilgilerin doğru olması gerekir. Öyle olmadığı için biz kitabın yayınevine maddi ve manevi tazminat davası açacağız. Aldığımız parayı da bir yere bağışlayacağız.

Bir önceki Orhan Baba hâlâ neyse odur başlıklı haberimiz konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.