Sahneye Çıkmaktan Korkmam

Haber Kategorisi: 2006 Haberleri

 

SABAH GAZETESİ(3) Sahneye Çıkmaktan Korkmam ..

Orhan Gencebay “İşin mutfağında kalmak istiyorum” diyerek sahnelerden hep uzak durdu. Bu kararı “konser vermekten korkuyor” söylentileri çıkmasına yol açtı. Peki gerçekten de sahneden korkuyor mu? “Çok komik söylentiler bunlar. Daha önce sahnede refakatçi olarak çok bulundum. Saatlerce konser verdiğim de olmuştur. Sahneye çıkmaktan korkmam. Ama madem hiç konser vermedik, şimdi mükemmel olsun istiyorum. Mükemmel deyince işin stresi var tabii. Hem popüler hem de işin mutfağındaki Orhan Gencebay’ı seyirciye anlatmak lazım. Onu nasıl çözeceğim bilemiyorum. Yoksa konser vermeyi istiyorum.”

Enteller bize böcek gibi baktı..

Ünlü sanatçı Orhan Gencebay kendisini eleştiren entellektüel kesime hala kırgın. “Bize küçük gözle baktılar. Ben sevmem böyle tipleri, biraz da acırım. Asıl entelektüel böyle yapmaz”.

Sanatçı Orhan Gencebay ile söyleşimize devam ediyoruz. Bende soru çok tabii. Gencebay hepsini büyük titizlikle cevaplıyor. Gencebay’ın Levent’teki ofisindeyiz. Oturduğumuz büyük divanın her yeri ayna. Gencebay’ın da gözü takılıyor konuşurken. Kendine bakıyor. Baktıkça daha dik durmaya, iyi görüntü vermeye çalışıyor. Kolay mı? Hem sorular, hem etrafta gezinip sürekli fotoğraf çeken Uğur hem de aynalar… İyi de insanın gözünün takılmaması mümkün değil. Ben de kaptırıyorum kendimi. Saçım biraz dağınık mı? Elbisenin yakası bir garip duruyor. Komiğiz komik. En sonunda Orhan Gencebay “Her taraf ayna olunca….” deyiveriyor. Gülmeye başlıyoruz.

FAZIL SAY AYIP ETTİ
Size yönelik eleştirilerden bahsediyorduk. “Dolmuş müziği yapıyor” dediler.
– Beni eleştiren entelektüel kesimden sonrasında gelip özür dileyen çok oldu. Ben hep doğru yoldaydım. Ben müzik adamıyım, araştırmacıyım. Sanata bakış bu olmamalıydı. Entelektüeller arasında sivrilikler vardı. Bilmedikleri konularda ahkam kestiler. Entelektüel böyle yapmaz. Entelektüel kendi misyonunu korurken başkalarının da hakkına saygı duyar.

Çok kırdı mı sizi bu eleştiriler?
– “Sevgiyle bakarsan yaralanırsın” demiştim ben. “Hakkını ararsan karalanırsın”. Geçmiş zamanlarda çık kırıcı şeyler oldu. Örneğin klasik batıcı olan arkadaşlar vardı. Ben de seviyorum batı musikisini o ayrı. Bu arkadaşlar o müziğin dışındakine “Güzel olamaz” diye bakıyorlardı. Bu tipler Türk Halk Müziği’ne küçük, küçücük gözle bakıyorlardı. Böcek gibi baktılar.

Sizleri mi böcek gibi görüyorlardı?
– Evet. Ben sevmem böyle tipleri. Bu tiplerden rahatsız olurum. Ve biraz acırım onlara. Çünkü onların savunduğu misyon, savundukları dal o klasik sanat musikisinin ve batı müziğinin yüceliğine yakışan bir davranış değildir. 1967 yılında Köln’de bir stüdyodayız. Çok ünlü isimler vardı. “Türkiye’den bir çok kişi geldi ama istifade edemedik” dediler. Neden? Çünkü oraya gidenler batı müziği söylüyorlardı. E adamlarda zaten o müzik var,niye ilginç gelsin ki? Tabii bu arada Fazıl Say gibi değerlerimiz var, onlar ayrı.

Fazıl Say bile “Orhan Gencebay dinlemek eğitimsizliğin göstergesidir” demişti.
– Bence Fazıl Say kendi düşünüp söylememiştir o lafı. Onun çevresindeki bazı kişiler söyletti onu. Kulağıma geldi, o dönem bir turne yapıyorlarmış . Tamamen reklam kokan bir çıkıştı. Ayıp ettiler.

TİMUR SELÇUK ÇOK HAKLI
Peki konuyu değiştirelim. Duyduğuma göre siz herkese beste vermiyormuşsunuz. Doğru mu?
– Vermem tabii. Herkes okuyamaz ki. Mesela Timur Selçuk babasının eserlerini vermiyor. İyi de ediyor çünkü her önüne gelen okursa ne olur? İcracının yeterli olması lazımdır. Timur Bey haklı olarak titizleniyor, babasının eserlerini korumak için yapıyor bunu. Yerden göğe kadar haklı. Ben de herkese vermiyorum.

Yani önüne gelen “Batsın Bu Dünya” demesin öyle mi?
– Evet. Her önüne gelen Orhan Gencebay söylemesin. Eser doğru dürüst söylensin. Rahmetli Zeki Müren okudu, Sibel Can okudu, Ahmet Özhan, Ebru Gündeş okudu… Bıraksaydım daha çok arkadaş okuyacaktı ama olmaz. Ayrıca bir projem var. Benim şarkılarımı değişik sanatçıların okuduğu bir albüm yapacağız.

TARKAN, TEOMAN ARADI
Kimler olacak o albümde?
-Benim için nasıl zor bir çalışma olduğunu söyleyemem. Ben neticede utangaç bir adamım. Kimseye gidip de benim bir eserimi albüm için okur musun diyemem. O yüzden Sezen (Aksu) “Sen o işi bana bırak” dedi. Sezen ile çok can cana yan yanaydık yıllarca biz. Çok sevdiğim bir arkadaşımdır. O organize edecek.

Bir önceki Babadan Bahadır Aydoğan'a Yanıt başlıklı haberimiz (bahadır aydoğan) haberleri etiketi, 1990 bahadır aydogan etiketi ve bahadır aydoğan ekmeğimle oynama etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.

341 okunma | Oct 28th, 2012 | 2006 Haberleri