Arabeskin 'kral'ını çekti

Haber Kategorisi: 2007 Haberleri

 

9 yıldır ‘arabeskçi’lerin peşinden koşan fotoğraf sanatçısı Haluk Çobanoğlu amacına ulaştı. ‘Arabesk’ adlı sergide Orhan Baba’dan Müslüm Gürses’e kadar birçok şarkıcının ‘acılı fotoğrafları’ var

 

Gencebay’ın “Batsın Bu Dünya” adlı şarkısının bir milat olduğunu belirtiyor Günümüzde ise arabeskin şekil değiştirdiğine dikkat çekiyor: “Eskinin maço tipli şarkıcıları pop olmaya başladı. Mesela Can Kan adında ikili var. Adamlar Bob Marley gibi giyiniyor ama ağır arabesk söylüyor. Bence arabesk konusunda en namuslu, tutarlı isim Erkin Koray. Arabesk sözleri, sesleri çok iyi kullanan özel bir müzisyen.” Haluk Çobanoğlu’nun, 9 yıldan beri üzerinde çalıştığı projesi “Arabesk” , Fotografevi Koç Allianz Galerisi’nde sergileniyor. Kimi arabeskçileri özel görüşmeler yaparak fotoğrafladığını, izin alamadıklarının ise konserlerde fotoğraflarını çektiğini söyleyen Çobanoğlu, belgesel projesinde sadece bir durum tespitinde bulunmayı amaçladığını vurguluyor “Cumhuriyet döneminde çıkmış en özgün kültürel olay arabesk kültürdür. Ve tamamen bu ülkeye aittir. Derdim yargılamak da değil yüceltmek de.” Fotoğraflarını çektiği kişilerin kimileriyle oturup uzun uzun röportajlar yaptığını belirten Çobanoğlu, en çok Orhan Gencebay’ın entelektüel düzeyine hayran kaldığını söyledi. Birlikte çalıştığı kimi sanatçıları ise şöyle tanımladı: “Latif Doğan kendini arabeskçi olarak tanımlıyor. Orhan Gencebay söylediği her şeyin altını dolduruyor. Müslüm Gürses’in konserleri önemli. Onun 2006’daki olaylı konserini çekebildim, canımızı zor kurtarmıştık. Ferdi Tayfur, altta kalanın sesi olmayı sürdüren biri, İbrahim Tatlıses ise kafa tutanın sesi.

 

http://www.milliyet.com.tr/arabeskin–kral-ini-cekti/yasam/haberdetayarsiv/16.04.2007/196153/default.htm

Bir önceki 'Çok Ayıp Ediyor' başlıklı haberimiz etiketi, konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.