Bağlama Virtüözü Çetin Akdeniz, Gazü'de Söyleşiye Katıldı

Haber Kategorisi: 2008 Haberleri

 

Bağlama virtüözü Çetin Akdeniz, Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Atatürk Kültür Merkezi’nde söyleşiye katıldı.

Küçük yaşlarda müziğe ilgi duyduğunu söyleyen Çetin Akdeniz, babasının da etkisiyle bağlamaya merak saldığını söyledi. Akdeniz, “Babam Ragıp Akdeniz bağlamaya çağ atlatan kişidir ve O’nun yeri bambaşkadır” dedi.

Mesleği seçmesinde babasının çok büyük etkisi olduğunu belirten Akdeniz, “Babam her zaman kendi çabalarıyla bir yerlere gelen bir insandı. Bağlamaya karşı da özel bir isteği varmış. Karadeniz kemençesini, kabak kemaneyi ustalıkla çalabilen bir usta. Babam o zamanda yaptığı bağlamaları Agop Ustanın dükkânına bırakırmış. Bir gün Agop Usta babama sana malzeme versem bana bağlama yapar mısın demiş, babam da büyük bir memnuniyetle elbete ki demiş. Ondan sonra kazandıkları ile kendi dükkanını açmış ve babamın ünü kısa bir süre içerisinde yayılmaya başlamış” şeklinde konuştu

Orhan Gencebay, Arif Sağ gibi şarkıcılarla tanışmasının bağlamayı sevmesinde çok büyük etkisi olduğunu belirten Akdeniz, “Büyük ustalar babamın dükkâna gelip gittikçe, bağlamaya olan ilgim daha da arttı. Hatta bağlamam olmadığı halde eve gidip, elime bir süpürge alıp, çalarmış gibi onları taklit ederdim. Tabi babam bendeki, bu isteği görünce bana bir cura yaptı. Her zaman bu işin üstüne gitmemi, daha sonra çok başarılı bir sanatçı olabileceğimi söyledi. Daha sonra, Nida Tüfekçi’nin kurduğu Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nı kazandım. En başta babam daha sonra, Orhan Gencebay, Arif Sağ, Nida Tüfekçi, Neşet Ertaş gibi ustalar benim bu günlere gelmemi sağlayan kişilerdir” dedi.

Şu ana kadar Tarkan, Sezen Aksu, Mustafa Sandal, Zülfü Livaneli, Haluk Levent, Mahsun Kırmızıgül gibi pek çok sanatçının albümünde bulunduğunu belirten Akdeniz, “Şu ana kadar sözlü albümüm yok. Konserlerde, TV programlarında bazen sözlü eserlere de yer verdiğim oluyor. Ama bağlamanın önemini kaybetmemek için solistlik yapmıyorum. Kanımca güzel bir sesim de yok. Ancak sesime uyabilecek repertuar seçersem o zaman söylüyorum. Şunu belirtmeliyim ki Çetin Akdeniz’in bir bağlama sanatçısı olduğunu unutturmamam gerekiyor. İnsanların her gün yeni şeyler öğrenmeleri gerektiğine inanıyorum ve hiçbir zaman ben tamamım demiyorum. Zirvede olmak mümkün değil ama kariyer olarak iddialı bir yerdeyim” şeklinde konuştu.

Söyleşinin sonrasında GAZÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Bölümü Öğretim Görevlisi Fahri Çepik’in üniversite adına sunduğu plaketi alan Akdeniz, söyleşinin ardından eserlerini imzaladı.

 

Kaynak : Cihan Haber Ajansı 07.03.2008 15:49

Bir önceki Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Boztepe'den Orhan Gencebay'a Ziyaret başlıklı haberimiz çetin akdeniz orhan gencebay izliyor etiketi, etiketi ve konser etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.