Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Sofrası'nda Sanatçıları Ağırladı

Haber Kategorisi: 2008 Haberleri

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Bugünkü Konukları Orhan Gencebay, Neşet Ertaş, Mazhar Alanson, Ahmet Özhan ve Zara Oldu.

Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen öğle yemeğine ünlü sanatçılar Orhan Gencebay, Zara, Mazhar Alanson, Ahmet Özhan, Neşet Ertaş, ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen katılırken, Sertab Erener mazeret bildirerek Köşk’e gelmediler.

Yaklaşık 2 saat süren yemekte Gül’ün isteği üzerine Neşet Ertaş saz çalıp bir de türkü söyledi. Neşet Ertaş’ın Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda Bozlak da okunması önerisine Gül olumlu yanıt verdi. Orhan Gencebay ise sanatçıların telif haklarının korunması konusunda Cumhurbaşkanı Gül’den yardım istedi. Yemeğe Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül katılmadı.

Yemeğin oldukça keyifli bir atmosferde gerçekleştiğini anlatan Neşet Ertaş, ‘Müzisyenin olduğu yerde herşey güzel olur. Yemekte bana bir de saz çalıp türkü söylettiler’ dedi.

Gül’den Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda Bozlak’ın konulmasını rica ettiğini söyleyen Ertaş, ‘Bundan böyle senfoni orkestrası içinde Bozlak da söylenecek, Reis-i Cumhur’dan bunun da sözünü aldım’ diye konuştu.

Mazhar Alanson ise yemeğin oldukça eğlenceli geçtiğini belirterek, ‘Orhan ağabeyi teliflerden ve sanatçıların sorunlarından bahsetti. Neşet ağabey kulaklarımızın pasını sildi. Eurovisyon şarkı yarışmasından hiç bahsedilmedi’ şeklinde konuştu.

Orhan Gencebay ise yürürlükte olan telif yasasıyla ilgili sorunlarını Cumhurbaşkanı Gül’e aktarma imkanı bulduklarını kaydederek, Cumhurbaşkanı Gül’ün bu konuyla yakından ilgilendiğini söyledi.

Yemekte siyasetten ve güncel olaylardan hiç söz edilmediğini anlatan Gencebay, ‘Türkiye zor bir dönemden geçiyor ama daha iyi olacağız. Neticede çözüm gönül ve akıl barışındadır, biz bunu sağlayacak sağduyuya sahip bir toplumuz. Siyaset konuşmadık’ dedi.

Orhan Gencebay, bir gazetecinin, ‘Yemekte içki servisi yapıldı mı?’ şeklindeki bir soruya, ‘Ben kendi adıma içki ve sigara kullanmıyorum. 27 yıl önce sigarayı bıraktım. Zaten benim içki beklentim yoktu. İyi bir sohbet oldu, dostlarla da beraber olduk’ cevabını verdi.

Sanatçı Zara ise yemeğe katılmaktan büyük onur duyduğunu belirterek, sanatçıya önem verdiği için Cumhurbaşkanı Gül’e teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Köşk’te daha önce de edebiyatçıları, tarihçileri ve Meclis dışındaki siyasi parti liderlerini ağırlamıştı.

Kaynak : gecce

Bir önceki ÇANKAYA SOFRASI'NA KATILAN GENCEBAY: "RAHMETLİ ÖZAL İLE 8 -10 SAAT SOHBET EDERDİK" başlıklı haberimiz etiketi, konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.