Gencebay: Ahmet Bey'i Dolduruşa Getirmişler

Haber Kategorisi: 2008 Haberleri

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk’ün Telif Kuruluşlarını ‘Eşkıyalıkla’ Suçlamasına Bir Tepki de Orhan Gencebay’dan Geldi.

 

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk’ün telif kuruluşlarını ’eşkıyalıkla’ suçlamasına bir tepki de Orhan Gencebay’dan geldi.
Gencebay, “Ahmet Ertürk Bey telifin ne olduğunu bilmeden konuşmuştur ve çok büyük yanlış yapmıştır. Birilerinin dolduruşuna geldiğini düşünüyorum” dedi.
TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk’ün “telif hakları konusunda üç derneğin eşkıyalık düzeni kurduğu” açıklaması ortalığı karıştırdı. Üç birliğin yönetim kurulu üyesi olan Orhan Gencebay, “Hayatımda bu tarz bir suçlamayı ilk defa gördüm. Telifi bilmiyor. Bütün faaliyetlerini bu bilgi yetersizliğiyle mi yaptı” dedi. Fortune Dergisi’nde derneklerin medyadan ciddi boyutlarda telif aldıklarını; ancak bu telifleri sanatçılara vermediklerini ileri süren Ertürk “Paraların önemli bir bölümünün bu sanat eseri sahiplerine gitmediğini biliyorum. Bizi dava ediyorlar, mahkemelere veriyorlar. Bu paraları ne yapıyorlar? Kimdir bu adamlar?” demişti. Ertürk’ün açıklamalarından üzüntü duyan MESAM, ve MÜYORBİR’in yönetim kurulu üyesi, MÜYAP’ın da haysiyet kurulu üyesi olan Gencebay, Ertürk’ün sözlerine sert yanıt verdi.

DOLDURUŞA GELMİŞ, ŞOKE OLDUK: Orhan Gencebay şöyle konuştu: “Son derece şoke olduk. Bu söylemlerden, tamamıyla bilgi yetersizliği olduğunu gördük. Söylediklerinin yüzde yüzü yanlıştır. Etraftan birilerinin dolduruşu olduğunu düşündük. Rahatsız oldum ve hukuki olarak gereken neyse yapılacak. Bunu çok farklı bir şekilde değerlendirebilirdik ama hukukumuz ne diyorsa onu yapmaya karar verdik. Kişisel davaları bile açmayı gerektiren bir söylemdi. Bunu TMSF’nin başkanının söylemesi durumu daha da büyütüyor. Burası mesleki birlikleri yasayla kurulmuş, her yıl bakanlıkça denetlenen bir kuruluş. Burada öyle bir işleyiş var ki, bir kuruş dahi gerekmeyen yere gidemez. Bize dernek diyor. Dernekle alakamız yok bizim, farkında değil.”

ÇALIŞMALARINI BÖYLE Mİ YAPIYOR: Orhan Gencebay, sanatçıyı ayakta tutacak olan şeyin telif hakkı ve alacağı telif olduğunu belirterek, “Bu hakkı vermezseniz sanat ölür. Ahmet Ertürk bey telifin ne olduğunu bilmeden konuşmuştur ve çok büyük yanlış yapmıştır. Şahsen çok üzüldüm” dedi. Gencebay şöyle devam etti: “Ahmet Bey acaba bütün faaliyetlerinde bu bilgi yetersizliği gibi orada da o şekilde mi davrandı. Yanlış yapmış olan özür dilemesini de bilmeli. Özür ayağına çağrılarak dilenmez. Hata yapan özür dilemek istiyorsa karşıdakinin yanına gider.”

TMSF bakanlıktan hiç bilgi almadı

TELİF Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, meslek birliklerini savunarak Ahmet Ertürk’ün sözlerine tepki gösterdi. Birliklerin 2007’de teftişten geçtiklerini açıklayan Çelik, “Bu denetlemelerde suçlanılan konularda birliklerle ilgili bir soruna rastlanmadı. Bugüne kadar ne TMSF ne de Ertürk, Bakanlığa konuyla ilgili bir şey sormadı. Ertürk’ün açıklamaları ortamı gerdi. Gencebay arayarak üzüntüsünü paylaştı” dedi.

 

Kaynak : Haberler 10.03.2008 02:17

Bir önceki Ünlü Aktör Kenan Pars, Son Yolculuğuna Uğurlandı başlıklı haberimiz etiketi, konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.

360 okunma | Sep 24th, 2012 | 2008 Haberleri