Linet : Çünkü Orhan Abi'nin şarkılarına herkes hasret.

Haber Kategorisi: 2008 Haberleri

 

 ‘Aslan Gibi’ Adlı Yeni Bir Single Çıkaran Linet, Altı Yıllık Müzik Hasretini Sona Erdirdi: Çok Tanınıyor ve Takdir Ediliyorum Ama Hak Ettiğim Yerde Değilim. Herkes Linet’i Bilir Ama Linet Bir Şehir Efsanesidir; Adı Var Kendi Yok!..

 

İsrailli şarkıcı Linet, altı yıl ara verdiği müzik piyasasına geri döndü. Geçtiğimiz haftalarda ‘Aslan Gibi’ adlı single’ıyla sevenlerine kavuşan Linet, ‘Hayat beni olgunlaştırdı. Aslan gibi döndüm’ diyerek, bayramda çıkacak yeni albümüyle de çok iddialı olduğunu söyledi. Altı lisan bildiğini ve bu yeteneğini yeni albümünde sergilemek istediğini belirten Linet, ‘Gerçek sanatçıyla mankenlikten şarkıcılığa geçiş yapanların aynı kefeye konmaması gerekiyor’ sözleriyle duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. En büyük idealinin Orhan Gencebay klasikleriyle tüm Türkiye’yi dolaşmak olduğunu belirten Linet; hedeflerini, müziğe neden altı yıl ara verdiğini ve müzik dünyasını nasıl gördüğünü anlattı.

ÇOK BEĞENİLİP, TAKDİR EDİLİYORUM

* Altı yıl gibi uzun bir aradan sonra ‘Aslan Gibi’ adlı yeni bir şarkıyla müziğe döndünüz…

Evet, ‘aslan gibi’ döndüm… ‘Aslan Gibi’, Sezen Aksu imzalı bir şarkı. Sözleri Sıla Gencoğlu’na ait, Mustafa Ceceli de aranjesini yaptı. Klibini ise Deniz Akel çekti. Bu ekip çok önemli bir ekip. Birbirimizi bulduk ve şarkı inanılmaz derecede beni anlatıyor.

* İlk albümünüzü 10 yaşındayken çıkartmışsınız. Yani 25 yıllık bir müzik geçmişiniz var. Bulunduğunuz noktadan memnun musunuz?

İnsan hayatında bir sürü olaylar, inişler çıkışlar oluyor. Kendi kişiliğiyle ilgili olgunlaşmalar yaşıyor. Tabii ki düşünüldüğü zaman Linet hak ettiği yerde değildir. Ama çok tanınıyor, takdir ediliyor, beğeniliyor. Hemen herkes Linet’i bilir ama Linet bir şehir efsanesidir; adı var kendi yok!

* Neden böyle bir izlenim yarattınız ya da yaratıldı? Neden şehir efsanesine dönüştünüz?

1995’ten 99’a kadar Türkiye’de çalışmalar yaptım, üç albüm çıkardım. Ondan sonra inzivaya çekmek istedim kendimi. ‘Kısa bir tatil yapayım’ dedim ama bir baktım bu tatil altı sene sürmüş. Bu süreç bana çok iyi geldi. İnanılmaz olgunlaştım. Kişilik olarak her şeyi daha rahat algılayabileceğim kıvama geldim. Ses ve görüntü olarak bir bütün olmaya karar verdim ve ondan sonra dönmek istedim. Hakikaten bu iki yılda katettiğim yol, 1995’ten 99’a kadar geldiğim yoldan daha sağlam. Şu anda Linet döndü ve hâlâ konuşuluyor. Bu çok önemli.

GİTTİKÇE DAHA KÖTÜ BİR HAL ALIYOR

* Neden müziğe ara verme gereği duydunuz? Size bu kararı aldıran belli bir sebep var mı?

Ben çok kaderciyim. Hiçbir şeyi planlı programlı yapmam. ‘Gideyim, altı sene sonra geleyim’ diye bir şey düşünmedim. Şartlar onu gerektirdi. Ben bu işe çok küçük yaşlarda başladım. Bazı şeylerden muzdarip oldum. Mankenlerin şarkıcı olması, sesi olmayanların fahiş fiyatlara isim yapması ve yapımcıların bunları tutması; benim gibi yeteneklerin bir yere gelememesine sebep oldu. ‘Kendimi biraz özleteyim’ dedim. ‘Neler oluyor?’ diye dışarıdan bakmak istedim. Altı sene olmuş hâlâ aynı olaylar devam ediyor. Gittikçe daha kötü oluyor.

* Geri dönme fikri ne zaman ortaya çıktı?

8 Mart 2006’da çalışma teklifi aldım ve 1.5 yıl Bakırköy Felek’te inanılmaz sahnelerim oldu. Benim orada olduğumu duyan geldi, mekân doldu taştı. Böyle bir duyarlılık, böyle bir özlem beni çok memnun etti, onurlandırdı. Seda Sayan da çok destek oldu bana ve bugünlere geldik.

* Eskiden de sahneye çıkar mıydınız?

Eskiden bu kadar uzun süreli gece çalışmalarım yoktu. Bu konuda ne kadar yanlış yaptığımı görüyorum. İlla ‘Günay’ı beklemek, illa ‘Maksim’ olsun diye diretmek çok büyük bir hataymış. Hem sahneden, hem seyirciden uzak kalıyorsunuz. Kendinizi soyutluyorsunuz. Eskiden yapmadığımı şu an yapıyorum. Sahne açısından çok büyük bir kitleye sahibim ve buna inandım. Bu kış Nispet’te çıkacağım yine. Ben nereye gitsem kalite benimle geliyor. Kaliteli müşterileri de sahne aldığım mekana çekiyorum. Genç nesil inanılmaz derecede Linet aşkıyla büyümüş ve bana büyük destek veriyor.

37 kilo birden verdim

* Çok zayıflamışsınız. Nasıl kilo verdiniz?

37 kilo verdim. Müziği bıraktıktan sonra sıkıntıdan şişmiştim. Diyetin başında her şeye dikkat ettim. Zamanla tadarak yemeğe alıştırdım kendimi. Sabrettim, direndim ve bu görüntüme geldim. Her şeyi giyebilmek çok güzel!

* ‘Aslan Gibi’ single’ından sonra yeni albüm için ara verecek misiniz?

Hızımızı almışken devam edeceğiz. ‘Aslan Gibi’ sadece tadımlık. Esas albüm Şeker Bayramı’nda çıkacak. Son çalışmalarını yapıyoruz. Çok değişik bir şey yapmayı düşünüyorum..

* Nasıl bir değişiklik bu?

Ben bir kaç dilde okuduğum için, varolan yeteneğimi ön plana çıkartmak istiyorum.Yunanca, Arapça, İbranice, İspanyolca, İngilizce, Türkçe dillerinde ve her tarzda şarkı söyleyebiliyorum. Bildiklerimi ve yeteneğimi insanlarla paylaşmak istiyorum.

Biraz olgunlaştım ama hâlâ taş ve çıtırım!

* Halkın sizi çok sevmesinin bir sırrı var mı?

Benim sahnem çok iyi. Her türden söylüyorum; arabesk, sanat, fasıl, popüler şarkılar… Beni dinlemeye aile geliyor, çoluk çocuk geliyor. Sahneye gece 12’den önce çıkıyorum. ‘Assolistler geç çıkar’ derler ama benim öyle bir kompleksim yok. Önemli olan, müşterimin en zinde olduğu saatlerde sahneye çıkmam. Assolistlik muhabbetleri, gazino işleri kesildiğinden beri her şey çok güzelleşti.

* Müziğe ara verdiğiniz için pişman mısınız?

Asla! 1995’te benimle birlikte çıkan isimler bu süreç içinde kendini tüketmiştir. Ben hâlâ taze kan olarak kaldım. O dönem içinde kim çıktıysa, bugün ismini söylediğiniz zaman çok zor hatırlanıyor. İyi ki o arayı vermişim, bana karşı inanılmaz bir özlem var. Ben hayatım boyunca bardağın dolu tarafını gördüm. Her işte bir hayır vardır’ diye baktım. Hiçbir şey kaybetmedim. Belki yaşça biraz daha olgunlaştım o kadar. Ama hâlâ taş ve çıtırım gördüğünüz gibi.

‘Dişi Gencebay’ denmesi benim için bir onurdur!

* Müziğe dair hedefleriniz neler?

Eurovision’da Türkiye’yi gururla temsil etmek istiyorum. Bunun da çok büyük ses getireceğine eminim.

* Eurovision’a katılsaydınız, yabancı dilde şarkı mı söylerdiniz?

Şarkının tamamını İngilizce okumak yanlış, her ülkeden katılan İngilizce okursa bu Eurovision olamaz. Çünkü her ülke kendi dilini, kültürünü oraya götürüyor. Orada önem kazanması gereken olay, sözlerin anlamıdır ve seslendirenin sesidir. Barış veya aşk gibi çok kullanılan bir kaç kelimeyi birçok dilde söylemek de olabilir.

ORTADOĞU’YA OYNARDIM!

* Eurovisiona katılmak, yurtdışına açılmak için bir basamak mıdır?

Yurtdışına açılma gibi bir problemim yok. Ben yurtdışında tanınan bir sanatçıyım. Çok büyük hayran kitlem var. İsrail’e, Amerika’ya gittiğinizde; ‘Linet’ dediğiniz zaman herkes bilir. İsrailli ve Türk olan her ülkede Linet’i tanıyorlar. Benim öyle bir hedefim yok. Yüzde yüz Türkiye’yi tanıtmak hedefindeyim. Beni bilenler biliyor zaten.

* Yurtdışına açılmak isteyen şarkıcılara bakışınız nedir?

Çok yanlış buluyorum. Herkes maalesef ‘Avrupa’ya açılayım’ diye yırtınıyor. Türkiye zaten büyük potansiyel. Ben oynarsam, Ortadoğu’ya oynarım. Amerika’yı Avrupa’yı ne yapayım? Ben alaturkayı seviyorum.

* Mankenlerin şarkıcı olması sizi rahatsız ediyor mu?

Vücut ölçülerin uyduğu sürece her zaman manken olursun ama sanatçı olmak çok farklı bir olay. Sanatçı olmak doğuştan gelen bir yetenek. Mankenliğin kriterlerine ulaşabilirsin ama sanatçılığa ulaşamazsın.

* Size ‘Dişi Orhan Gencebay’ deniyor. Bundan rahatsızlık duyuyor musunuz?

Asla! Benim için onurdur. Gencebay, Popstar’da ‘Linet’ten başka benim şarkılarımı bu kadar iyi okuyan olmadı’ dedi, beni tescilledi. Müziğine, sanatına tapıyorum. En büyük idealim Gencebay klasiklerini, Türkiye çapında büyük konserler vererek, milyonlarca insanla birlikte söylemek. Çünkü Orhan Abi’nin şarkılarına herkes hasret. Ben sahnede en az beş tane Orhan Gencebay şarkısı okuyorum; millet mest oluyor. Bu artık benimle özdeşleşmiş duruma geldi. Orhan Abim rıza gösterirse bu projeyi hayata geçirmek istiyorum. Hatta Gencebay klasiklerinden oluşan bir albüm de yapabilirim. İlker Gezici / Günaydın

Kaynak: (Gecce.com)

Bir önceki Gencebay güneş enerjisiyle çalışan otomobil istiyor başlıklı haberimiz etiketi, konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.