Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Boztepe'den Orhan Gencebay'a Ziyaret

Haber Kategorisi: 2008 Haberleri

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kaya Boztepe, Yeni Başkan Seçilmesinin Ardından Türkiye’ye Ziyareti Kapsamında Ankara’nın Ardından İstanbul’a Geldi.

 

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kaya Boztepe, yeni başkan seçilmesinin ardından Türkiye’ye ziyareti kapsamında Ankara’nın ardından İstanbul’a geldi.
İstanbul’daki temaslarını sürdüren Boztepe, Amerika’da gerçekleştirilecek Türk Günü ile ilgili olarak sanatçı Orhan Gencebay’ı ziyaret etti. Etiler’de bulunan Orhan Gencebay’ın stüdyosunda gerçekleşen ziyarette Boztepe ve Gencebay uzun süre sohbet etti. Boztepe, başkan seçildikten sonra Ankara’ya ziyarette bulunduğunu belirterek, “Ankara ziyaretinin ardından İstanbul’a geldim. Burada Orhan Gencebay’la bir araya geldik. Orhan Gencebay’ın fikirlerini, görüşlerine muhtaç olduğumuzu düşünüyoruz. Bizim derneğimiz sadece Türkleri değil, Türk kökenli vatandaşları da bünyesinde barındırıyor. İran’dan gelen Azeri uyruklu Türk vatandaşları, derneğimizin çatısı altında bir araya getiriyoruz. Kültürel faaliyetleri tespit ederek çalışmalar yapıyoruz. Bizim Türk geleneklerinden, Türkiye’nin kültürel faaliyetlerinden uzlaşmadan çalışmalar yapıyoruz. Kendimizi dışarıya tanıtıyoruz. Bu sene 27. Türk Yürüyüşü gerçekleşecek. Amerika’nın bir çok kentinde Türk Festivali ile kendimizi tanıtacağız” dedi. Amerika’daki seçimlere değinen Kaya Boztepe, “Bu sene de Amerika’da seçim yılı. Bununla ilgili olarak da çalışmalarımız var. Bu konuda benim şahsi fikrim Mccain. Türkiye’nin dış politikasına paralel bir çizgi izliyor. Obama hoş karşılanmayan manevra alanını daraltacak açıklamalarda bulundu. Clinton’dan da bu tür açıklamalar geldi ancak Clinton Obama’ya göre bize daha yakın. Mccain Türkiye’nin önemini vurguluyor. Benim şahsi fikrim O Türkiye’ye daha yakın” diye konuştu.
Orhan Gencebay ise “Kaya kardeşimin başkan olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Bizi orada temsil edecek, Türkiye’yi orada tanıtacak özelliklere sahip. Ben tabii sahneye çıkmadığım için oradaki Türk Günü’ne destek veremiyorum ama buradan nasıl destek verebileceksek onu yapmaya çalışacağım. Oradaki Türkler’in beni sevmesi, bana mutluluk veriyor. Sevmek ve sevilmek çok güzel” ifadelerini kullandı.

ABD’deki başkanlık seçimlerine de değinen Gencebay, “Obama’nın söylediği sözler var. Bu açıdan bize yakın değil. Clinton’u zaten biliyoruz ama Mccain bizi anlayabilecek biri. O yüzden Mccain’in başkan olması Türkiye için daha iyi” açıklamasında bulundu.

Kaynak : (İhlas Haber Ajansı) 07.03.2008 17:52

Bir önceki Gencebay: Ahmet Bey'i Dolduruşa Getirmişler başlıklı haberimiz konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.