Altyazı Dergisi "Orhan Baba"ya Saygıda Kusur Etmiyor

Haber Kategorisi: 2009 Haberleri

 

Aylık sinema dergisi Altyazı müzikleri, şarkıları, televizyonculuğuyla dört başı mamur bir Gencebay dosyası hazırladı. Haziran sayısının diğer konukları arasında film festivalleri, Arriga, Brameshuber ve Doğan var.

 

“Batsın Bu Dünya”, “Bir Teselli Ver”, “Dertler Benim Olsun”, “Bir Araya Gelemeyiz”, “Derdim Dünyadan Büyük”, “Leyla ile Mecnun” ve diğerleri… Yanı sıra milyonlar satan sayısız plak, dillere düşmüş onlarca şarkı, Popstar jüriliği…

Aylık sinema dergisi Altyazı haziran sayısında Türkiye’nin en iyi saz sanatçılarından ve bestecilerinden biri olan Orhan Gencebay dosyasını açıyor. Dosyanın editörlerinden Zeynep Dadak amaçlarını şöyle açıklıyor: “Derin hayranlığımızı kendi bildiğimiz yoldan dile getirmek.”
Masumiyet Müzesi’nin fonunda Batsın Bu Dünya çalıyor

Dadak ve Senem Aytaç’ın hazırladığı dosyada müzik yazarı Derya Bengi, Replikas grubundan Barkın Engin, yazar Orhan Pamuk, sinem yazarları Şenay Aydemir, Murat Emir Eren ve Yeşim Tabak, akademisyen Meral Özbek, sinema yazarı Cumhur Canbazoğlu, müzik eleştirmeni Naim Dilmener ve fotoğraf sanatçısı Haluk Çobanoğlu’na üç soru sorulmuş. Onlar da “kendi sevdikleri” Gencebay’ı anlatmışlar.

Örneğin Pamuk “Aklına ilk gelen Gencebay şarkısının Batsın Bu Dünya olduğunu” söylüyor ve “Masumiyet Müzesi’ni yazarken sık sık bu şarkıyı dinlediğini” ekliyor. Tabak aynı şarkı için”Of of’çu kahırkeşliğin marşı” diyor.

6 Mayıs’ta Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’ne konuk olan Gencebay da şarkısından şöyle bahsediyor:

“1975’te ben bu şarkıyı. Hep ülkemizin içinde bulunduğu koşullardan etkilenerek yaptım her şarkımı. Bu insanı, doğayı, ülkemi seviyorum; ama ülkemde insanımız acı çekiyor, günde 100 kişi ölüyor, öldürülüyor, yaralanıyor, ben böyle bir dönemde yaptım o şarkıyı. Ben böyle bir dünya olacaksa bunu batıralım, yenisini kuralım diye yaptım o şarkıyı.

Bu etkinliğe katılamayanlar için haziran Altyazı’sı gayet doyurucu. Gencebay’ın konuşmasından önemli başlıklar bu dosyada sizleri bekliyor.

Yeşim Burul Seven’in Popstar jürisi Gencebay’ın televizyonla imtihanını kalem aldığı dosyada dergi yazarlarından Fırat Yücel, Berke Göl, Aytaç ve Dadak Gencebay filmlerini yazıyorlar; Neden seviyorum bu filmi? Neden izlenmeli? Neden değerli?

Kısacası dergi nam-ı diğer “Orhan Baba”ya bu sayısında saygıda kusur etmiyor.
Peki Altyazı’da başka neler var?

Derginin haziran sayısı da elden düşürülmeyecek cinsten. Bu ay da yine sinemayla dolup taşıyor.

Film festivallerinden gelişmeler, iptali söz konusu olan Kars Gezici Festivali, Özgür Doğan ve Sebastian Brameshuber söyleşilerinin, Şükran Yücel’in hazırladığı Guillermo Arriga portresi ve Abbas Bozkurt’un kaleme aldığı “Liverpool/Winnipeg” denemesinin yanı sıra bu ayın öne çıkan filmleri “Körlük”, “Terminatör: Kurtuluş” ve “Palermo’da Yüzleşme” hakkında eleştiriler var.

Sinema kitapları, film müzikleri, DVD’ler, kritikler ve sinemaya dair ne varsa yine Altyazı’da. Hem “Orhan Baba” hem de güzel filmler aşkına! (BÇ)

Kaynak .: Bianet

Bir önceki Orhan Gencebay'ın Annesi Vefat Etti. başlıklı haberimiz ebru gündeş etiketi, etiketi ve konser etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.

389 okunma | Sep 24th, 2012 | 2009 Haberleri