Bu kez polisi yalnız bırakmadılar

Haber Kategorisi: 2009 Haberleri

 

Orhan Gencebay ise korsan konusuyla mücadele konusuna verdiği önemi anlatarak hasta olduğu halde evinden çıkarak emniyete geldiğini belirtti.

 

Emniyet görevlilerinin İstanbul’da yaptığı çalışmalarda 44 milyon liranın üzerinde değeri olan korsan ürün ele geçirilmesi sanatçıların tepkisine neden oldu.

Çok sayıda kişinin uzun süre çalışarak ortaya çıkardığı fikir eserlerinin fikir hırsızları tarafından çalınmasını ayıp olarak niteleyen sanatçılar, kişisel zararın konuşulmasından ziyade toplumsal bilincin oluşması gerektiğine işaret etti. Geçtiğimiz haftalar içinde yapılan benzer bir operasyonda ise sanatçılar davet edilmelerine rağmen basın toplantısına katılmamış sadece Şafak Sezer gelmişti. Ünlü komedyen Cem Yılmaz basın toplantısında herkesin korsan konusunda sorumluluğu bulunduğunu belirterek, “kimse ‘a bak korsancıymış bunlar’ diyerek kendinden uzaklaştırmasın” dedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünde korsan ürünlerin yakalanmasıyla ilgili basın açıklamasına çok sayıda sanatçı katılarak korsan yayınlarla mücadeleye destek verdi. İbrahim Tatlıses, Hakkı Bulut, Orhan Gencebay, Hakan Peker, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Şafak Sezer, Nükhet Duru gibi çok sayıda ünlü ismin bir araya geldiği basın toplantısında sanatçıların polisiye operasyonlara tam destek vermesi dikkat çekti. Kolluk güçlerinin üstüne düşeni yaptığını ancak yasal düzenlemeler ve bilinç eksikliği nedeniyle tam sonuç alınamadığını dile getiren ünlü isimler, toplumun her kesiminden destek istedi. Korsan konusuyla ilgili herkesin üzerinde sorumluluk bulunduğunu hatırlatan ünlü komedyen Cem Yılmaz üretenler kadar satanların da sorumluluğu bulunduğunu dile getirdi. Yılmaz, “Korsan ürünleri satıyor olmasalar, kimse üretiyor olmaz. Dolayısıyla kimse kendinde bir kabahat yokmuş gibi düşünmesin. Yani böyle kamyonları CD’leri gösterip ‘a bak korsancıymış bunlar’ diyerek kendinden uzaklaştırmasın. Bunları satın aldığınız zaman sizin senede film üretiminiz 10 değil 5’e düşer. Müzik albümü üretiminiz de 100 olmaz da 10 olur. Bu olmamalı. Satın alan olmazsa korsan niye üretilsin ki. korsan kaliteli bir şey değil” dedi.

Emniyetteki açıklama sırasında kamyonlar içerisinde CD çuvallarını gördüğünde şaşkınlık hissedip hissetmediğini soran gazeteciye Yılmaz, “Hayır ben 38 senedir İstanbul’da yaşıyorum. Hiç şaşkınlık geçirmedim” dedi. Kendi ürünlerinizin korsanlarıyla karşılaştınız mı? sorusuna ise “Ben korsandan alış veriş eden birisi değilim. O yüzden kendi CD’mi korsandan alacak değilim. İstanbul’da yaşıyoruz ama o kadar da değil. Aslında çok kalabalık bir grup tarafından üretilmiyor bunlar. Toplasanız kaç kişi üretiyor memlekette, kaç kişi bilgi sahibi, düşünmek lazım. Sonra insanlar sanatçılar için şu kadar para kazanıyor, bu kadar para kazanıyor diye hesap yapar. Bizim ürettiğimiz malzemeler gayrı kanuni olarak ne kadar para kazanıyor ona bakmak lazım. Yazık günah” dedi. Zararının ne kadar olduğunu soran gazeteciye esprili bir cevap veren Yılmaz, “5 katrilyon, milyon. Zararım olmuştur mutlaka da bu kişisel bir mesele değil ki” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasına katılan ünlü isimlerden biri de oyuncu Şafak Sezer oldu. Sezer, korsan yayın konusunda onurlu ve doğru olandan yana tavır alan kişilere kötü örnek olunmamasını, korsancıların doğru olanı seçerek onurlu bir yaşamı tercih etmeleri gerektiğini söyledi. Basın açıklamasının en dikkat çeken isimlerinden biri Kurtlar Vadisi dizinin “Muro” lakaplı oyuncusu Mustafa Üstündağ oldu. Korsan yayının hırsızlık olduğunu anlatan Üstündağ, “Çalışıyorsunuz, üretiyorsunuz ortaya bir şeyler koyuyorsunuz. 90 kişilik, 100 kişilik ekiplerle çalışıyorsunuz. Yatırımcılar bu işe para yatırıyorlar. Ama üç beş tane hırsız bu işten para kazanıyor ve bizim yaşayamadığımız yerlerde yaşıyorlar. Ayıptır” ifadelerini kullandı.

Kendi korsan CD’nizi gördüğünüz zaman ne hissediyorsunuz sorusuna Üstündağ, “Gördüğümde elimizden geldiği kadar şikâyet ediyoruz. Daha önce bizim para almadan oynadığımız filmlerin bile korsanı çıktı. Çok acı bir şey bu. Tezgahta görüyorsunuz. Elimizden geldiği kadar en yakın emniyet şubesine telefon açarak durumu anlatıyoruz. Cezai durumlar çok caydırıcı değil. Adamlar giriyor 3 ay sonra çıkıyor. Bu noktadan sonra artık organize suç üzerinden alınacaklar. Bundan sonra umarım onlar da onurlu ve ahlaklı yaşarlar” dedi.

Kaynak : Zaman Gazetesi 05/06/2009

Bir önceki Devlet sanatçılığına karşıyım başlıklı haberimiz etiketi, konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.

406 okunma | Sep 24th, 2012 | 2009 Haberleri