Orhan Baba Benzeri Dönerci "Yusuf Artış"

Haber Kategorisi: 2009 Haberleri

 

Göztepe Meydan’da dolaşırken gözünüz döner kesen Orhan Gencebay’a takılabilir! Sakın böyle bir durumda, Orhan Gencebay’ın Adanalı hayranı gibi arabanızın direksiyonunu bırakmayın.

Çünkü gördüğünüz Orhan Baba değil; onun hık demiş burnundan düşmüş kadar benzeri olan dönerci Yusuf Artış. 36 yaşındaki Artış, 15 yıldır kendisini Orhan Gencebay sanıp sarılanların, öpenlerin ve imza isteyenlerin yoğun ilgisiyle yaşıyor. Benzerliği askerden dönünce fark eden Usta, bu durumdan pek memnun olacak ki saçını onun gibi tarıyor, meşhur ‘Orhan Baba’ bıyığı bırakıyor, hatta döner keserken bile mikrofonu elinde şarkı söyleyen Orhan Baba gibi bakıyor. Ama ustada görüntü var, ses yok!

Dönercilerin ‘Orhan Baba’sı

Büfeye girdiğinizde ‘Aaa Orhan Baba dönerci olmuş!’ diyesiniz geliyor. Sanki Orhan Baba 80’lerde oynadığı filmlerden fırlamış, mahallenin bıçkın delikanlısı olarak döner kesmeye başlamış. Ama öyle değil tabii ki! Orhan Baba kılığındaki bu adam aslında İstanbul Mahmutbey Göztepe meydanda yılın 365 günü dur durak bilmeden çalışan bir büfenin sahibi; Yusuf Artış. Onu diğer büfe sahiplerinden ayıran özelliği ise Orhan Gencebay’ın gençliğine çok benzemesi.

Benzerliğinden pek memnun ki saçını onun gibi tarıyor, meşhur Orhan Baba bıyıkları bırakıyor, hatta döner keserken bile mikrofonu elinde şarkı söyleyen Orhan Baba gibi bakıyor. Yusuf Usta’nın adını bilen pek yok, çevresindekiler ona “Orhan Baba” diye sesleniyor. Müşteriler “Orhan Baba’ya döner yemeye gidiyorum.” diyor. Artış’ın Orhan Gencebay’a benzediğini çevresindekiler, o askerden döndükten sonra fark etmiş. 36 yaşındaki Artış, 15 yıldır Gencebay hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. İmza isteyenleri, sarılanları, merak edip görmeye gelenleri çok…

Artış’ı yolda görenler de şaşırıp kalıyormuş. Onda insanların şaşkınlık halleriyle ilgili çok hikâye var. Mesela bir gün Bakırköy’de yürüyormuş. Adanalı bir Orhan Gencebay fanatiği “Orhan Baba!” diyerek hareket halindeki arabasından yola atlamış ve az kalsın kaza yapıyormuş. Seyirci olarak katıldığı bir televizyon programında da izleyiciler yanına gelip fotoğraf çektiriyormuş. “Ben Orhan Gencebay değilim.” dese de, “Bir gün ünlü olacaksın, biz şimdiden fotoğraf çektirelim.” diyorlarmış.

Bu büfede tek mevzu Orhan Gencebay

Artış’ın eşi ve çocukları da bu benzerlikten çok memnun. Çocukları, arkadaşları arasında pek itibarlı. Mahalleli onu çok seviyor. Zaten “Mahallede seviliriz, yerimiz ayrıdır.” diyor. Dönercim Büfe’ye gelen ve Artış’ın bu özelliğini bilmeyen müşteriler kısa bir şaşkınlıktan sonra başlıyormuş Orhan Gencebay muhabbetine. Bu büfede her gün Orhan Gencebay’ın kulakları çınlatılıyor.

Yusuf Usta’ya zaman zaman oyunculuk teklifleri de geliyormuş. Fakat iş yoğunluğu sebebiyle kabul edemiyor. Büfenin işlemesi gerekiyor. Ne de olsa ekmek teknesi… Ünlülerin benzerlerinin yarıştığı televizyon programına da çok istemesine rağmen bu nedenle katılamamış.

Sıkı bir Orhan Baba hayranı olan Artış’ın, hayattaki amaçlarından biri Orhan Gencebay’la tanışmak ve onunla fotoğraf çektirip büfesinin başköşesine asmak. Peki Orhan Gencebay’la hiç görüşmüş mü? Gencebay’ın Etiler’deki ofisine 2 yıl önce gitmiş, fakat görüşmek nasip olmamış. Bu Ramazan’da dükkânını kapatıp tekrar şansını deneyecek.

Kaynak : Zaman / Cuma

 

Bir önceki Baba "Radyo Turkuvaz"da başlıklı haberimiz etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.