Orhan Gencebay Mithat Alam Film Merkezindeydi.

Haber Kategorisi: 2009 Haberleri

 

Orhan Gencebay Mithat Alam Film Merkezi’ndeydi. Merkez 6 Mayıs Çarşamba akşamı müziğin efsane isimlerinden Orhan Gencebay’ı ağırladı. Yaklaşık 150 kişinin yerlerde yer bırakmamacasına doldurduğu Mithat Alam Film Merkezi Sinema Salonu’ndaki söyleşide moderatörlüğü Roll Dergisi yazı işleri müdürü Derya Bengi yaptı.

 

“Ömer Lütfi Akad çağırdı, onur duydum!”

Orhan Gencebay “Batsın Bu Dünya” şarkısıyla girdiği salonda büyük ilgi ve alkışla karşılandı ve alkışlara “berhudar olun” diye yanıt verdi.

Gencebay öncelikle Samsun’da geçen çocukluğunu ve sazla tanışmasını anlattı. “Bir gün bir tren yolculuğunda, daha beş yaşındayım, birinin elinde bir enstrüman gördüm, çıkardığı ses müthişti, eve gelince babama anlattım, sapı olan, böyle bir enstrüman diye. Babam birkaç gün sonra elinde bir mandolinle geldi. Ben sapı uzun demiştim, o kısa saplı olanı almış. ‘Bunu geri veremeyiz artık’ dedi, ‘sana bir hoca bulalım, öğren çalmayı’. Ben de böylece mandolin dersi almaya başladım.”
Gencebay 1970’lerde film müzikleriyle adım attığı sinema ile tanışmasını da anlattı. “1970’lere gelindiğinde artık pek çok şarkım bilinir olmuştu. Büyük usta Ömer Lütfi Akad, Kızılırmak Karakoyun filminin müzikleri için beni çağırdı. Onur duydum. Birlikte çok hoş bir çalışma yaptık. Ardından da Metin Erksan ağabeyimiz Kuyu filmi için müzikleri yapmamı istedi. O da başka bir onurdu. Ardından Lutfi Akad ileHudutların Kanunu, Gelin, Diyet gibi filmlerin de müziklerini yaptık. Hudutların Kanunu Yılmaz Güney ile tanışmamı sağladı. Çok yakın olduk Yılmaz ağabeyle. Masa dostluğumuz çoktur.”
Sinemada çok izlenen bir oyuncu olmasını ise yine Ömer Lütfi Akad’a borçluymuş. “Önüme senaryolar gelmeye başladı ama kendimden emin olamadım. Sonunda ‘Bir Teselli Ver’ gelince Lütfi hocaya gittim, ‘hocam sen yapar mısın’ dedim, o da ‘olur’ deyince, tamam dedim bu işe.”
‘Bir Teselli Ver’in ardından pek çok başka film gelmiş. Gencebay her seferinde “bu benim işim değil” demiş, hep kendini birilerinin yerini, rızkını alıyor gibi hissetmiş, o yüzden gelen tekliflerin çoğunu da reddetmiş. ‘Batsın Bu Dünya’nın Vedat Türkali öyküsünden uyarlanan senaryosu gelince önüne Osman F. Seden’in teklifini kabul etmiş. “Önüme onlarca senaryo geliyordu. 20. senaryo olarak Vedat Türkali hocanın öyküsünden uyarlanan geldi. Onu görünce dayanamadım tabi, neden önce bunu getirmediniz dedim, kabul ettim filmi. Müjde hanımla (Ar) birlikte oynamıştık.”
Derya Bengi’nin Gencebay’ın hayatının bilinmeyenlerine temas eden sorularıyla oldukça keyifli geçen ve yaklaşık 2,5 saat süren söyleşiyi kaçıranlar için söyleşinin video kaydı Mithat Alam Film Merkezi arşivinden edinilebilir.

Kaynak :  mafm. boun. edu. tr

Bir önceki Beyaz Show da çocuklar için üç milyon toplandı başlıklı haberimiz etiketi, konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.