Bilim Orhan Baba'yı haklı çıkardı

Haber Kategorisi: 2012 Haberleri

Bilim Orhan Baba'yı haklı çıkardı!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hatasız kul hakikaten yokmuş

HABERTÜRK

İngiliz bilim insanları Orhan Gencebay’ın 1977’den beri tüm Türkiye’yle paylaştığı önemli bir bulguyu kamuoyuna açıkladı: ‘Hatasız kul olmaz’

Araştırmaya göre ortalama sağlıklı bir insanın DNA’sında 400 adet hata veya bozukluk bulunuyor. Bu ufak bozukluklar genelde sonraki nesillere aktarıldığında sorun yaratıyor ve kişide herhangi bir sağlık sorunu yaratmıyor.

Cardiff Üniversitesi’nden bilim insanları 179 sağlıklı bireyin genomunu, ellerindeki insan mutasyonu veri tabanıyla karşılaştırarak bu sonuca ulaştı.

Araştırmada görev alan Dr. Chris Tyler-Smith “Ortalama her insan bünyesinde hastalık yaratabilecek mutasyonlar barındırıyor. Ancak bunların genelde hissedilir bir etkisi olmuyor” dedi.

Azınlık da olsa bazı insanlarda mutasyonların sağlık problemi yarattığına dikkat çeken Dr. Tyler-Smith “Bu çalışmalar hastalar için daha hastalık ortaya çıkmadan erken uyarı verilebilmesine imkan tanıyor” ifadelerini kullandı. Yani daha basit anlatmak gerekirse ‘dermansız dert olmaz’ diye konuştu.

 

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/801181-bilim-orhan-babayi-hakli-cikardi

Bir önceki Orhan Baba 'Rock' söyleyecek başlıklı haberimiz 2012 orhan gencebay gecesı tanıtım konserının görüntülerı etiketi, etiketi ve konser etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.