Bunca yıl sahneye çıkmadım çünkü

Gencebay, özel hayatıyla ilgili VATAN'a konuştu. İşte usta sanatçıdan büyük itiraf

 

Gencebay, özel hayatıyla ilgili VATAN’a konuştu. İşte usta sanatçıdan büyük itiraf

 

Zehra ÇENGİL / VATAN

Meslek hayatı boyunca bir kez sahneye çıkmayan Orhan Gencebay, bunun nedenini ilk kez açıkladı: “Ben biraz utangacımdır, topluluk karşısında şarkı söylerken öyleyim. Bir de eğer sahneye çıkarsam mutluluğumu zedelerim korkusu vardı. Ama bu kez kesin kararlıyım. Seri halde konser vereceğim..”

‘Orhan Gencebay ile Bir Ömür’ isimli albümün 800 binden fazla bir satış rakamına ulaşması, arabeskin babası Orhan Gencebay’ı bir kez daha müzik dünyasında gündemin üst sıralarına taşıdı. Sanatçı hem albümün başarısı hem de özel hayatıyla ilgili VATAN’a konuştu:

- ‘Orhan Gencebay ile Bir Ömür’ albümünü çıkarmaya nasıl karar verdiniz?

Geçen yıl Gezegen Mehmet’le Polat Yağcı bana geldiler. Tribute yapmak istiyoruz dediler. Oğlum Altan Gencebay ile birlikte işe giriştiler. İsim annesi de Sevim Hanım oldu. Başlangıçta masrafını kurtarırsa bizim için tamamdır dedik, çünkü bir onur albümü bu. Korkudan 100 bin civarı bastık, arkasından büyük bir talep geldi.

- Herkes o gecede neden şarkı söylemediğinizi merak ediyor.

Ben şarkı söyleyecektim ama organizede küçük bir anlaşmazlık oldu. Yoksa benim gecemde söylememek olmazdı.

- Canlı konser vermemenizin sebebi nedir bunca yıldır?

Gündemimde var. Önümüzdeki yılın baharında diyoruz. Şu ana kadar da hiç yapılmadık çalışmalar yapacağız ve ben de tarihimde ilk defa sahneye çıkmış olacağım. Çıkmadım çıkmadım, bir seri halinde çıkacağım.

- Niye çıkmadınız peki?

Onun bir kaç nedeni var. Ben biraz utangacımdır, topluluk karşısında şarkı söylerken öyleyim. Bu, evvelden beri ertelediğim bir şeydi. İkinci neden de ben beste yapmayı, sazımı çalmayı çok seviniyorum. Bunlar için 8-10 saatimi ayırıyorum. Hatta uyuduğumda bile beste yaptığım vardır. Eğer sahneye çıkarsam bu mutluluğumu zedelerim korkusu vardı. O sahne 2 saattir ama insanı esir alır. İlkokuldayken 5. sınıf bitirme müsameresinde bana ‘ saz çal’ dediler ‘tamam’ dedim,’ama şarkı türkü de söyle’ dediler. ‘söylemem’ dedim. Hatta öğretmen ‘söylemezsen sıfır veririm’ dedi, ben de ‘sıfır verin hocam utanıyorum’ dedim. Ben o gecede çaldım ama söylemedim.

- Şarkılarınızı yazarken ya da bestelerken ağladığınız oluyor mu?

Ağlamaz olur muyum, hem de nasıl. Kendi yazdığıma duygulanarak kendim çok ağlamışımdır, o derece hissederek yazarım.

- Orhan Baba, Müslüm Baba, Ferdi Baba.. Şu baba lakabını neye bağlıyorsunuz?

Sağolsunlar sevenler bize bu ünvanı verdiler. Bana 9-10 yaşlarından itibaren çevremde baba Orhan derlerdi, şimdi Orhan Baba diyorlar.

- O zaman bu alemin gerçek babası sizsiniz.

Ne babalar var. Mesela Süleyman Baba.. (Demirel) Aradığımda ‘Baba çok hürmetler ediyorum’ dedim. ‘Ne haber Orhan Baba?’ dedi. Ben ona, o bana.. Büyük babalar var.

- Sevim Emre ile bir elmanın iki yarısı gibi bir çift görüyoruz, romantik misinizdir?

Hem de sınırsız. Hem romantiğimdir, hem realistim. Duygu insanıyım. Romantik bir insan empatiktir, sempatiktir, güler yüzlüdür, mutluluğa çağrı, yumuşaklık, sakinliktir.

- Hep konuşulur Sevim Hanım’ın sizin üzerinizdeki etkisi. Kararlarınızı onun süzgecinden geçmeden alınmaz mı?

İnsanın yanında kim varsa, şüphesiz onun etkisi vardı. Sevim Hanım’ın kararımda, yaşamımda büyük rolü vardır, onun da yaşamında benim büyük rolüm var. Biz yol arkadaşıyız, bir ömür yol arkadaşıyız. Bizde maçoluk mümkün değildir, gönlün ve aklın istediği değerlere sahip çıkarız.

- Bu kadar hayran olunan bir insan olarak kıskanılıyor musunuz Sevim Emre tarafından?

Bazı basit kıskançlıkları aşmamıza rağmen tabii ki seven sevdiğini kıskanır. Benim babam 80 yaşındayken annem 76 yaşındaydı. Babam saçını tarardı, annem gelir bozardı. ‘Neden yaptın’ dediğinde ‘Kime süsleniyorsun’ diye kızardı.

- ‘Berhudar ol evladım’ sözü sizinle özdeşleşti. Bunun esprisi nedir?

Bu benim dedemden kalma. Hüseyin Gencebay. O çok acı çekmiş, gaziydi. Savaştan vücudunda şarapnel yarası vardı, sonra felç geldi. Neler yaşamışlar ama o bana ikide birde ‘Berhudar ol evladım’ derdi. 6 yaşımdan beri. Ben onu çocukluğumda da kullandım. Ber üstünde hudar da Allah demek, yani ‘Allah’ın bütün güzellikleri seninle olsun’ demek.

Sevim hanım bıyıklarımı kesmemi istemiyor!

- Orhan Gencebay kendimi bildim bileli bıyıklı. Hiç kesmeyi düşünmediniz mi?

Kesemedim ki, başta Sevim Hanım rıza göstermedi. Gönül dostlarım da göstermedi de..1 hafta 10 gün öyle kalayım neye benziyorum diye denemek istedim, onu da yapamadım. Hatta takma bıyık da aldım, birşey olursa takarım diye. Buna rağmen kesemedim. Çok merak ediyorum. Bunu bir gün yapacağım ama bir türlü yapamadım. - Eskiden filmlerinizi de izlerdik Hülya Avşar’la. Artık o tür film yapmayı düşünmüyor musunuz?

Düşünüyorum, güçlü mesajları yakaladığım bir proje olursa yaparım. Daha evvel 80-100 tane dizi ve film hikayeleri gelmişti.

- Hayatınızı kitap haline getirecek misiniz?

Bir defa yazmıştık ama tatmin olmadığımdan yeni baştan bibliyografya yazmayı düşünüyorum.

 

http://haber.gazetevatan.com/Haber/491069/1/Gundem#.UJZN5obmGz5

Bir önceki Dünyada benim gibi bir sanatçı yok başlıklı haberimiz bir sanatçının arşivi etiketi, etiketi ve konser etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.