Müzik konuşacak kimse yok!

Haber Kategorisi: 2012 Haberleri

 

Türkiye’de çıkardığı ikinci albüm olan ‘Bir Şans Ver’in ikinci klibini, Serdar Ortaç’la seslendirdiği ‘Diyemem’e çeken Yıldız Usmanova: Orhan Gencebay da, ben de şarkılarımızda toplumsal sorunlara değiniyoruz. Yani ikimiz de halkımızın hizmetçisiyiz!

 

‘Orta Asya’nın Madonna’sı’ olarak tanınan Özbek sanatçı Yıldız Usmanova, geçtiğimiz yaz ‘Bir Şans Ver’ adındaki ikinci Türkçe albümünü çıkarmıştı. Konserleri sebebiyle albümün promosyon çalışmalarını ertelediği için Serdar Ortaç’la düet yaptığı ‘Diyemem’ şarkısına ancak geçtiğimiz hafta klip çekebilen ünlü sanatçı; albümünü ve Türkiye’deki müzik piyasasını GÜNAYDIN’a anlattı…

‘Bir Şans Ver’ adlı ikinci Türkçe albümünüz yazın çıktı; neden promosyon döneminde ortadan kayboldunuz?
Yurt dışındaki konserleri bırakamadım. Bizde, yani Orta Asya’da konser çok önemli. Türkiye’de konserler unutulmuş. Sponsor konserleri yapılıyor. Sponsor; parasını verip bilet alıyor, bedava dağıtıyor. Konsere kimin geldiği belli olmuyor. Bizim orada ise halk konserleri düzenleniyor.

Kendinizi halk sanatçısı olarak mı görüyorsunuz?
Evet! Konser vermediğim yer kalmadı. Çok seviliyorum. Halk sanatçısı olan kişi; her gün düğüne, ekstralara falan gidemez. Stüdyoda, olmayan sesini çıkartmaya çalışan adamlarla yapılacak iş değil bu.

Günümüzde şarkıcı olmak çok mu kolay sizce?
Evet, maalesef öyle. Ama bu bir devir. Bugün varsın, yarın yoksun. İki gün popüler oldun, üçüncü gün kimse değilsin. Tarlaya da gidip çalışamazsın. Artık yıldız da değilsin. Ne olacak? Ucuz televizyon programlarına çıkıp magazine malzeme verirsin.

3 KURUŞLUK BİLE DEĞİL!
Sizin böyle bir korkunuz var mı?
Benim Allah’tan başka bir şeyden korkum yok. Ben sadece sesimle gelmedim olduğum yere, benim belli bir duruşum var. Ülkemde yaşadığım sosyal problemleri ele alan şarkılar yaptım. Bu bizim ülkede ilkti. Yalnız kadınlara, çocuklara şarkı söyleyen var mı? Ben varım. Şarkılarımda çekinmeden “Erkek mi kaldı artık? Erkeğim diyen çıksın” diyorum. Ülkemin sorunlarını anlatıyorum.

Yani Orhan Gencebay gibi toplumsal şarkılar yapıyorsunuz…
Evet, çok doğru söylediniz. Burada profesyonel olarak müzik konuşacak kimse yok. Ben de Orhan Baba’dan başka kimseyle konuşmuyorum. Danışıyoruz babaya. O da halk sanatçısı. O da senelerdir toplumsal sorunları konu alan şarkılar yapıyor. Babayla ortak noktamız bu. İkimiz de gerçek sanatçıyız, yani halkın hizmetçisiyiz. O yüzden çok yakınız onunla.

RTÜK bazı kliplere, açık sahneler olduğu sebebiyle uyarı verdi. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?
Belki de doğrudur. Şarkıcılar kendi işlerine baksınlar. Biz Avrupa olamayacağız hiçbir zaman. Onlara özenmemiz yanlış. Çünkü orada dinsiz çok. Artık erkek de kalmadı orada. Çıplak kadın görse bile kıpırdamaz. Türkiye’de iç çamaşırla, mayoyla ekrana çıkmak bence de çok yakışıksız. Bunu sahnede giyen de var. Mayosunu alan klip çekiyordu… Mikrofonu alan şarkı söylemesin.

Ajda Pekkan da sahnede mayo giymişti…
Sadece o değil, başkaları da var. Hanımefendi, yaşına bak! Mayoyla sahneye çıkıp magazincilere malzeme veriyorsun, sırf senden bahsetsinler diye. Kaybediyorsun. Biliyorsun; 3 kuruş bile değilsin sen! Ama çıkıp da bunu yapıyorsun. Hepsi mahsustan yapıyor. Albüm tutmayınca, başka şeyler konuşulsun diye böyle şeyler yapıyorlar.

SERDAR ÇOK SEVGİLİ VE SAYGILI BİR İNSAN
“Diyemem” şarkısını birlikte söylediğiniz Serdar Ortaç’la klip çektiniz. Bu klip biraz geç gelmedi mi?
Aslında tam zamanında oldu. Serdar’ın zamanı uyduğunda benim konserlerim vardı, denk gelemedik. Ancak fırsat bulduk.

Serdar Bey’le nasıl bir araya geldiniz?
Çok eskiden beri tanıyorum onu. Çok sevgili, saygılı bir insan. Tanıyordum da bu kadar işine aşık, çalışkan, efendi bir adam olduğunu bilmiyordum. Bu şarkıyı yazdıktan sonra düete çok müsait bir şarkı olduğunu fark ettim. Önce Rafet El Roman’la görüştüm. Ondan cevap gelinceye kadar Serdar hemen döndü ve şarkıyı onunla söyledik. Çok da güzel okudu, yorumuyla şarkıma güç kattı. Bizi müzik bir araya getirdi. Zaten Serdar bu kadar müziğe düşkün olmasaydı, belki bu kadar yakın olamazdık. Serdar’ın çalışkanlığını görünce iki-üç şarkımı ona ayırdım. Seve seve vereceğim.

YILDIZ OLMAK KOLAY DEĞİL
Biraz önce “Belli bir duruşum var” dediniz. Bunu nasıl koruyorsunuz?
Ben halkın sevgilisi oldum. Yaşadığım sıkıntılar nedeniyle kimseye ağlamadım. Gözyaşlarımı kimseye göstermedim. Biz hizmetçiyiz. ‘Vaşakçı’ derler bizde. Biz halkın vaşakçısıyız. Hizmet etmeye mecburuz. Senin derdin kimseyi ilgilendirmez. “Yıldız olmak kolay mı?” diye soruyorlar bana. Ne kadar yukarı çıkarsan, o kadar acı. Yıldız olmak hiç kolay değil yani…

POP MÜZİK BİTMEK ÜZERE
Günümüzde sosyal sorunlara değinen şarkılar neden yapılmıyor sizce?
Her şey yenileniyor. Pop da bitmek üzere… Şimdi eline mikrofonu alan pop söylüyor. O da gerekiyor ama bu kadar da bıktırmamak lazım. Herkes popun üstüne bindi; bitirdiler. Gelecekte gerçek sanatçı kim, ortaya çıkacak.
Üçüncü bir Türkçe albüm gelecek mi?
Bir arabesk albüm yapacağım. Orhan Baba’yla görüşüyoruz, kendisinden izin aldım. O albümü de sonbaharda çıkaracağız.

EUROVISION’DAN KİM ÇIKMIŞ Kİ?
Türkiye’deki ve Orta Asya’daki konserlerinin bütün hızıyla devam ettiğini söyleyen Yıldız Usmanova, Eurovision’u hiçbir zaman sevmediğini ve seyretmediğini söylüyor: “Artık siyasi olmuş bir yarışma. Oradan kim çıkmış? Her milletin gerçek sanatçıları var, onlar da halkın kalbinde…”

Kaynak : Sabah

Bir önceki Sahneye çıkıyorum başlıklı haberimiz etiketi, gün gelecek bir günaha köle olup kalacaksın orhan gencebay etiketi ve konser etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.

333 okunma | Sep 24th, 2012 | 2012 Haberleri