Orhan Baba'ya da bunlar yakışırdı

Haber Kategorisi: 2012 Haberleri, Köşe Yazıları

Aykut IŞIKLAR

 

Müzik bitti… Müzik yapımcılığı artık eski bir meslek oldu.
Şarkıcılar, besteciler, şarkı sözü yazarları, aranjörler kısaca tüm müzisyenler artık stüdyolarda kendi aralarında eğlenirler. Hazırladıkları bantlar da internette yani sanal alemde yayılır. İnternette tıklanınca para kazanırlar, klipleri tıklanırsa şöhret olurlar. Albüm satışı filan asla önemli olmaz, hepsi tıklamayla sıralanır falan filan… Son 15 gün önceye dek hep böyle söyleniyordu. Oysa şimdi… Şayet bir albüm farklı ve güzel ise… Çok satılır. Milyonlarca müziksever genç, yeni albüm almak için bekliyor. Bulunca da kapıyor. Saçma sapan taklitlere para vermez ama güzel harçlığını feda ederken beş dakika beklemez. İşte bunun en güzel örneği… Herkesin dilinde Orhan Gencebay‘ın 60. sanat yıl dönümü nedeniyle hazırlanan Bir Ömür albümü. Biliyor musunuz Bir Ömür resmen yok satılıyor. Pek çok müzikevi verdiği siparişi bekliyor.

Tabii ki bu çok özel albüm. Kaç Orhan Gencebay var? Hepsi birbirinden güzel unutulmaz besteler, onları yaratan bir başka Orhan Gencebay yok. Hadi bu kadar ilgi ve sevgi olmaz da yarısı olur. Ülkemizin en sevilen şarkıcıları Orhan Baba’nın bir bestesini okumak için davet alınca adeta koşa koşa gitti. Bu tarihi albümde olmak istedi. Bülent Ersoy gibi davet edilmeyenler çaktırmasa da küstü, kırıldı. Sonuçta muhteşem bir albüm başyapıt olarak koleksiyoncuların raflarında yerini aldı. Doğrusunu isterseniz Bir Ömür‘e karşı yakın zamana kadar fazla sıcak bakmadım. Projeyi beğendim, gerçekleştirenleri takdir ettim ama şimdiki kadar sevmedim. Tarkan‘ın Hatasız Kul Olmaz ve Ajda Pekkan‘ın Severek Ayrılalım klibiyle avundum. Oysa şimdi albümde yer alan tüm şarkıları aynı zevk ve heyecanla dinliyorum. Sadece Candan Erçetin‘den Beni Böyle Sev ile Sezen Aksu‘dan Akşam Güneşi’ni dinlerken biraz zorlanıyorum. KeşkeOrhan Gencebay‘ın başka bestesini yorumlasalardı. Nilüfer‘i de zayıf bulduğumu itiraf edebilirim. Hep birlikte söylenen Batsın Bu Dünya ise hiç bayatlamayacak.
Şimdi de Bir Ömür sayesinde muhteşem bir geceye hazırlanıyoruz. Tüm müzisyenler ve bu alemin insanları… Genelde bu tür davetlere özellikle gitmiyorum. 40 yıldır aynı yüzlere bakmaktan, aynı muhabbetlerden sıkıldım ama… 18 Ekim akşamı İstanbul Kongre Merkezi’ne Allah kısmet ederse severek, koşarak gideceğim. Albümün yapımcısı Polat Yağcı davetiyenin üzerine bakın ne yazmış. Hadi bunu okuyun da gitmeyin:
“Kaybolan ümitlere bağlanmak olmaz. Doğacak ümitleri henüz kaybetmedik, dedi bize ümit verdi.
‘Eğer aşka ceza verebilseydim onun da benim gibi sevmesini isterdim’ dedi, bize aşkı öğretti.
‘Olsa da elinde en büyük kudret, verirken titreyen elden istemem’ dedi, bize insan olmayı gösterdi.
Orhan Gencebay, nam-ı diğer Orhan Baba…

Neredeyse dört nesildir bizimle Orhan Baba…
Ve bu hem onun için hem hepimiz için ‘Bir Ömür’ demek.
Bizler bu ‘Bir Ömür‘ boyunca ona hem bu hayat yolunda hem de gönlünden süzdüğü şarkılarına eşlik ettik.
O da bizim elimizden tuttu, hiç yalnız bırakmadı. Ona ‘Baba‘ dedik şarkılarına sığındık.
‘Kral’ dedik, bir müzik hükümdarlığı armağan ettik.

Bunca zaman onun bizlere olan sevgisinden hiç şüphe duymadık.
Bizse Orhan Babamızı sevmekten asla vazgeçmedik.

Bir ömür boyu bizlere yorulmadan eşlik eden Orhan Babamızın sanat hayatının en önemli gecesinde, bu kez siz sevenlerinin ona ve gönül dostlarına eşlik etmenizi dileriz. Polat Yağcı…”
Nasıl ama…

http://magazin.bugun.com.tr/orhan-baba-ya-da-bunlar-yakisirdi-yazisi-208638

Bir önceki İşler Güçler'de Orhan Gencebay rüzgarı başlıklı haberimiz etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.