Orhan Baba’ya saygı gecesi

Haber Kategorisi: 2012 Haberleri

Orhan Baba’ya saygı gecesi

 

Orhan Gencebay ile Bir Ömür adlı albümle 60. sanat yılını kutlayan Gencebay için dün bir vefa gecesi düzenlendi. Albümde yer alan sanatçıların bazılarının geceye katılmaması dikkat çekti

 

Müzikteki 60. sanat yılını 32 ünlü ismin şarkılarını seslendirdiği “Orhan Gencebay ile Bir Ömür” adlı albümüyle kutlayan Orhan Gencebay için dün akşam Harbiye İstanbul Kongre Merkezi’nde bir vefa gecesi düzenlendi. “Orhan Baba’nın onur ve gurur gecesi” adıyla günlerdir hazırlıkları süren organizasyona albümde Gencebay’ın şarkılarını okuduğu halde katılmayan sanatçılar damgasını vurdu. Tarkan, Ajda Pekkan, Ebru Gündeş ve Sibel Can gibi dev isimler para talep ettikleri için Gencebay’ı yalnız bıraktı. Vefa gecesinde sırasıyla Berkay, Demet Akalın, Deniz Seki, Duman, Emel Sayın, Hande Yener, İzel, Kutsi, Mustafa Ceceli, Nükhet Duru, Özcan Deniz, Grup 84, Volkan Konak, Yıldız Tilbe, Zara ve Zerrin Özer sahne aldı. Sezen Aksu da sürpriz yaparak geceye daha sonra katıldı.
Sahneye çıkan sanatçılar gecenin sonunda hep bir ağızdan Gencebay’ın efsane şarkısı “Batsın Bu Dünya”yı seslendirdi. Beyazıt Öztürk’ün sunduğu özel gecede ünlü komedyen Şafak Sezer de Gencebay’ın “Elhamdülillah” şarkısını seslendirerek sürpriz yaptı.

Zara’nın sözleri ayakta alkışlandı
Hamile olduğu için geceden erken ayrılmak zorunda kalan Zara, “Orhan Gencebay’la aynı albümde olduğum için değil, onunla aynı çağda yaşıyor olduğum için büyük onur duyuyorum” diyerek büyük alkış topladı.
Organizasyonunu üstlenen Poll Production’ın sahibi Polat Yağcı, yaptığı konuşmayla geceye katılmayan sanatçılara göndermede bulundu. Yağcı, “Albümde ilk başta 20 şarkıcı diye başlamıştık ama istek üzerine 32 şarkıcıya çıkardık ve son 7 senenin satış rekorunu kırdık. Bu gece Gencebay’ın onur ve gurur gecesidir. Albüm lansmanı gecesi değildir, o yüzden ‘O katıldı, bu katılmadı’ diye polemiklere itibar etmeyin. Bu gece sahneye çıkanlar kadar çıkmayanlara da teşekkür ederim” diye konuştu.

Gencebay: Dünyada bir ilk
Gecede kısa bir konuşma yapan Gencebay ise şunları söyledi: “Bu albümü 32 arkadaşımla gerçekleştirdik. Hepsi benim oğlum, kızım, kardeşim dostumdur. Bu albüm Türkiye’de değil, dünyada da ilk defa yapılmış bir albüm. Böyle geceler genelde sanatçıların vefatlarından sonra yapılır, bu ilk oldu. Yaşarken bana bu gururu ve bu onuru yaşattığınız için büyük mutluluk duyuyorum. Çok konuşup gönül kırmak istemiyorum. 12 yıl önce bypass oldum ve o zaman dedim ki, başka gönülleri kırmamak için kendi gönlümü kırdım. Şimdi de kimseyi kırmak istemiyorum, berhudar olun.”

3700

Finalde toplu halde sahnede şarkı söyleyen sanatçılar Orhan Gencebay’ın vefa gecesine katılmayan sanatçılara ise sitem etti. Renkli anların yaşandığı geceyi izleyen 3 bin 700 kişi Orhan Gencebay’ı ayakta alkışladı.

Gencebay’dan Kılıçdaroğlu’na ‘Bir Ömür’ albümü jesti

Orhan Gencebay, 60. sanat yılı için özel olarak hazırlanan “Orhan Gencebay ile Bir Ömür” isimli albümü imzalayarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na gönderdi. CHP Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu’nun Gencebay imzalı albümü CHP Müzesi’nde özenle muhafaza edeceği belirtildi. CHP lideri, Gencebay’ın sanat dolu yaşamının sağlıklı, huzurlu ve mutlu devamını diledi. Gencebay albümü, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu başkanıma en derin, en candan sevgi ve saygılarımla” sözleriyle imzaladı.

ANKA

 

http://magazin.milliyet.com.tr/orhan-baba-ya-saygi-gecesi/magazin/magazindetay/19.10.2012/1614174/default.htm

Bir önceki Sektör, Orhan Gencebay’a tepkiliymiş başlıklı haberimiz 18 10 2012 orhan gencebay galası canlı etiketi, etiketi ve gencebayın gecesı etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.