Orhan GENCEBAY 2013'de Konser Verecek

Haber Kategorisi: 2012 Haberleri
İlkokuldan beri organizatör

– Orhan Gencebay’ı nasıl ikna ettiniz albüm için? 

Bu işi yedi yıl önce de yapmaya çalışmışlar. Gencebay’la anlaşmışlar ama sanatçıları toparlayamamışlar. Beş yıl önce başkaları denemiş yine olmamış. Biz Gezegen Mehmet’le konuşurken bu fikir aklımıza geldi, bir yıl kadar önce. Gezegen’le birlikte yanına gittik, oğlu Altan Gencebay’ın da yardımıyla ikna ettik. Önce “Yapmasak daha iyi, kimseyi kırmayalım” dedi. Geçmişteki deneyimlerden dolayı. Ben de “Sen şarkıların iznini ver gerisini bana bırak” dedim. Her şey bitip şarkıları dinletince “Sen ne yaptın evlat, iyi iş çıkarmışsın” dedi.

- Sanatçıları ikna etmek zor muydu? 

Bütün sanatçılar egolarını evlerinde bırakıp geldiler albüme. Gencebay’ın ismi büyük olduğu için kimse reddetmedi. Başka isim olsaydı zor olabilirdi. Düşünüyorum, aklıma Neşet Ertaş’tan, Sezen Aksu’dan başka bir isim gelmiyor; bu kadar insanı kolayca toplayabilmek için…

- Sonuçtan çok memnun olmalısınız… 

600 bin sattık şimdiden. Unkapanı uzun yıllardır ilk kez bu kadar canlandı. Oradaki hamallar çikolata alıp yolladı teşekkür etmek için. O kadar kişi alıyor ama kötü olduğunu söyleyen pek çıkmadı. Bazı köşe yazarları “Olmuş mu böyle diyor” yalnızca…

- Onları nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Ben sokaktaki insana bakarım. Yoldan geçen araba çalıyorsa, kulüpler, radyolar çalıyorsa, en çok satılan albümse ne denilebilir ki? 70 milyon kişi var, herkesin beğenmesini bekleyemezsin zaten.

- Orhan Gencebay ilk kez canlı söyleyecek… 

2013 Haziran ayından itibaren 20 konseri var Gencebay’ın. Hayatında bir kez bile sahne almamış. Bizim insanları biliyorsunuz, altında bir şey aramayı severler. “Gencebay’ın sesi yok, sahneye çıkamaz” diyenler var mesela. Öyleyse 1968’den beri 50 albüm nasıl yapmış?

- Ondan önce 18 Ekim’de

sahneye çıkacak sanatçılarla… Sanatçıların hepsi gelecek mi? 

Kolay bir iş olduğunu söyleyemem. Türkiye’de bu tür geceler elimizdeki değerleri yitirdikten sonra ya da jübilelerinde yapılıyor. O gece sanatta 60’ıncı yılında hâlâ ayakta duran Orhan Gencebay’ın olduğu kadar, egolarından sıyrılıp sahne alacak tüm sanatçıların da onur gecesidir. Geleceklerini düşünüyorum.

- Gencebay bugüne kadar neden sahneye çıkmamış peki? 

Hep ertelemiş, “Seneye çıkarım” diye… Önemsememiş. Onun için müzik yapmak daha önemli. Bin 100 tane şarkısı var. Sahneye çıkacağı zaman üretkenliğinin bozulacağını düşünmüş.

- Siz nasıl ikna ettiniz peki? 

Bugüne kadar birçok kişi denemiş ama ikna edememiş. Şunu anlattım; 60 yıl emek vermişsiniz, bir kez sahneye çıkmamışsınız, artık çıkmanız gerekiyor. Bunu yapmalısınız. İlk ve son kez sahneye çıkacağını söyledi. Türkiye’ye teşekkür etmek için…

Bir önceki Gencebay: 'Batsın bu dünya' ülkemin ağıtıdır başlıklı haberimiz 18 ekim orhan gencebay konseri etiketi, 18 ekim orhan gencebay konseri haliç kongre merkezi etiketi ve 18 ekimorhan gencebay gecesi hakkında bilgiler verilmektedir.

735 okunma | Oct 15th, 2012 | 2012 Haberleri
etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,