Orhan Gencebay: Bana çamur atmak için arabeskçi dediler

Haber Kategorisi: 2012 Haberleri

 

 

RÖPORTAJ – ALİ PEKTAŞ   –   10 Kasım 2012

Türk müziğinin yaşayan efsanesi Orhan Gencebay, sanat hayatında 60 yılı geride bıraktı. 32 sanatçının onun eserlerini seslendirdiği Orhan Gencebay ile Bir Ömür albümünün kendisini çok duygulandırdığını söyleyen sanatçının sevenlerine bir de sürprizi var.

Bu zamana kadar hiç sahneye çıkmayan Orhan baba önümüzdeki yıl sevenleri ile konserlerde buluşacak.

Sizin için Türkiye’de başka örneği olmayan bir albüm yapıldı. Neler hissediyorsunuz? Albümün gördüğü ilgiden memnun musunuz?

Son derece yoğun duygular yaşıyorum. Böyle bir proje ülkemizde değil, dünyada ilk defa yapıldı. Biz bunu yaparken, hiç tirajı ne olur diye düşünmedik ama aldı yürüdü. Bu kadarını beklemiyorduk. Çünkü sektörün çöktüğü bir dönemdeyiz. Böyle bir dönemde bile bu albüm halktan büyük ilgi gördü. Hangi ile gidersek gidelim halk büyük teveccüh gösterdi. Neşet Ertaş’ın cenaze töreninde bile bana albüm imza için getirenler oldu.

Bir de onur ve gurur de gecesi düzenlendi. Bu geceden sonra programa katılmayan sanatçılarla ilgili çok farklı şeyler konuşuldu. Bu yorumlar sizi üzdü mü?

Ben böyle bir ortamın oluşmasına üzüldüm. Arkadaşlarımı zor durumda bırakmış olduğuma üzülüyorum. Bu arkadaşlar bana büyük bir onur, gurur yaşattılar. Bunu yaşatan arkadaşlar geceye gelmek zorunda değillerdi. Zaten gelemeyecek arkadaşlar beni arayıp mazeretlerini bildirdiler. Biz zaten davet ederken şarkı söylemek zorunda da değilsiniz, beraber bir aile gibi olalım diye davet ettik. Gelemeyenlere nasıl kızabilirim, küsebilirim? Ama sanki gelmek zorundaymışlar gibi bir ortam oluşturuldu. Buna üzüldüm. Bu baskıyı sanki biz oluşturmuşuz gibi bir düşünce oluşmasına üzüldüm.

Gelmeyen sanatçıların gecenin yayın haklarının kendilerinden izinsiz bir kanala verildiği için katılmadıkları yönünde söylentiler de çıktı…

Böyle bir şey olabilir mi? Bu gece benim onur gecemdi. Gecenin sponsorları vardı. Star TV görsellik ve ışıkla ilgili katkı sağladı. Medya sponsorumuz Star ve Kral’dı. Bunu zaten geçen yıldan beri söylüyorduk. Bunun ticari bir amacı yoktu. Sponsorlar da elbette katkıda bulundu ama bizim gecemiz olduğu için maddi olarak büyük kısmını biz karşıladık. Gelenler davetli olarak geldiler. Bilet satışı olmadı. Çok sevenlerimizin bir kısmı ile birlikte olduk. Gelenden de gelmeyenden de Allah razı olsun. Nasıl küsebiliriz? Biz bu geceyi o manevi hazzı tatmak için yaptık, albümde de aynı duygularımız vardı. Albümde de arkadaşların yorum katkıları haricinde bütün masrafları biz karşıladık. Trilyonlar harcadık.

Albümdeki yorumları nasıl buldunuz peki? Sizin için öne çıkan bir isim var mı?

Benim için hepsi. Arkadaşlarımın hepsi profesyonel. Eserleri kendileri seçtiler, onlar bana yorumlarımı hediye ettiler. Onlara hiçbir söz söyleme hakkımız yok. Böyle bir düşüncemiz de olmadı. Önemli olan bu 32 sanatçının benim için bir araya gelmiş olmaları. Burada benim için başka bir şey daha vardı. Bu eserler benim. Ama oturup dinlerken sanki başka bir esermiş gibi dinliyorum. Çünkü yeni bir yorum getirdiler.

Orhan Gencebay’ı en iyi rockçılar anlamış diye yorumlar yapılıyor.

Rockla benim çalışmalarımın benzerliği var. Rock özgürlük demektir. Ben de Türk müziğinde özgürlük yanlısıyımdır. Müziğimizde özgürce çalışmalar yapmak için ortaya çıktım. Klasik Batı müziği, halk müziği, caz, rock müziği gibi bütün türlerle ilgilendim. Benim müziğim bunların bir hülasası oldu. Çünkü halk müziğimizin de sanat müziğimizin de katı kuralları olmadığını biliyorum. Varlığımı özgürce sürdürüyorum. Ben serbest çalıştım.

Oslo görüşmeleri akılcıbir yere gitsin

Orhan Gencebay neden hiç sahneye çıkmıyor?

Artık sahne düşüncemiz var. Önümüzdeki yılın bahar ya da yaz aylarında sahneye çıkmayı düşünüyorum. Biliyorsunuz ben hiç sahneye çıkmadım. Stat ya da geniş katılımlı konserler düşüncemiz var. O da değişik bir şey olacak. Çünkü benim dünyamda yapmadığım bir şeyi yapacağım.

Peki yeni albüm var mı ufukta?

Olmaz olur mu, eserler bitti bile. Notaların yazılması kaldı. Önümüzdeki haftalarda bitirirsem stüdyoya gireceğim. Dört–beş ay sonraya tamamlanır. Bu albümde de kıyak şeyler var inşaallah. 12 beste hazırladım. Bu albümde Bedensiz Aşk diye bir eserim olacak. Bunu hem Alevi semahları formunda hem de rock tarzında yapacağım.

Siz hiçbir zaman arabesk müzik yapıyorum demediniz, ama müziğiniz hep böyle değerlendirildi…

Ben müzik adamıyım ve bu konulardaki değerlendirmem de farklıdır. Arabesk diye müzikal bir kategori yoktur, özgün diye de fantezi diye de. Kategori olması için müzik ilmiyle kurallarının olması gerek. Arabesk deyimi 60’larda konuldu. Ben de o yıllarda halkımız tarafından kimseye kısmet olmayan bir ilgi görünce birtakım çevreler bunu kıskandı, çamur atmak için bazı olumsuz yaftalar koydu. Arabesk bunlardan biridir. Arabesk dramın, hüznün, dramın simgesi oldu. Bu yanlış. Varoşların müziği dendi. Dolaylı olarak halka da hakaret edildi.

 

 

 

 

http://www.zaman.com.tr/cumartesi/orhan-gencebay-bana-camur-atmak-icin-arabeskci-dediler/2013650.html

Bir önceki Orhan Baba'nın konser tarihi belli oldu başlıklı haberimiz etiketi, konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.