Fikirlerimiz farklı olabilir ama gönüllerimiz bir

Haber Kategorisi: 2013 Haberleri

 

 

Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyeti’ne katılan Orhan Gencebay, Eyüp’te düzenlenen çözüm süreci değerlendirme toplantısında “Fikirlerimiz farklı olabilir ama gönüllerimiz bir olsun. Gelin birlik olalım yarın çok geç olmadan.” dedi.Akil…

 

 Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyeti’nekatılan Orhan Gencebay, Eyüp’tedüzenlenen çözüm süreci değerlendirmetoplantısında “Fikirlerimiz farklı olabilir ama gönüllerimiz bir olsun. Gelin birlik olalım yarınçok geç olmadan.” dedi.Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyeti, AktifAnadolu Sanayici ve İş Adamları ve Özalp -Saray İlçeleri Kültür ve Dayanışma Derneğiüyeleri ile Eyüp’teki BahariyeMevlevihanesi’nde bir araya gelerek çözümsüreci değerlendirme toplantısı yaptı.Toplantıya Marmara heyetinden Hülya Koçyiğit, Deniz Ülke Arıboğan, HayrettinKaraman, Yücel Sayman, Mustafa Armağanve Levent Korkut ile Karadeniz heyetindensanatçı Orhan Gencebay da katıldı.

Toplantıda konuşan Orhan Gencebay,konuşmasına Mevlana’nın bir sözüyle başladı. Gencebay, “Mevlanamız der ki ‘hizmet evlerine yollar açıktır. Hizmetini iyiyapanlara şükranlarımız vardır.’ Hizmeterleri dediği dünyadaki görevlilerdir. Hepimiz bir eksiğimizi tamamlayarak şu güzeldünyada birbirimiz mutlu etme çalışırız. Çünkü özü budur. Barış önce insanın kendi içindedir. Kendine hayrı olmayanın başkasına hayrı yoktur. Biz bu dünyadaYaradan’ın izniyle koruyarak varlığımızı sürdüreceğiz. Fikirlerimiz farklı olabilir ama gönüllerimiz bir olsun. Gelin birlik olalım yarınçok geç olmadan.” şeklinde konuştu.

“ANLATMAK YERİNE DİNLEMEMİZ GEREK”

Başkan Deniz Ülke Arıboğan ise “Biz aslında anlatmak yerine dinlemeye gitmemiz gerek. Halkın çoğu zaten barış istiyor. Biz bu endişeleri rapor yapacağız. Bir aydır biz çok şey söylemedik ama o kadar çok şey söylendi ki bize. Bahsettiğimiz konu, siyasete dair değil, insana dair. Bir ülkede barış isteniyorsa bu barış adalet üzerine yapılmalı. Gayrimüslimlerin de Alevilerin de sesiniz duyulması, parasız eğitim isteyen bir solcu çocuğun, başörtüsüyle okumak isteyen kızların da sesinin duyulması gerekiyor. Türkiye açısından müthiş bir envanter ortaya çıkartıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tepede ikna edilmesi gereken siyasetçilerin olduğunu söyleyen Arıboğan, “Onları ikna etmeniz için bizi kullanmanızı istiyoruz.” dedi.

Hayrettin Karaman ise “Öldürmeyi kanı, kini 30–40 yıl denedikten sonra işe yaramayacağı anlaşıldı. Bundan böyle hak talebinin siyaset, diyalog ve adalet yoluyla çözmek istediklerine inanıyoruz. Biz alınan bu kararı destekliyoruz.” diye konuştu.

Yücel Sayman da öğrencilik yıllarında yaşadığı bir anısını paylaştı. Sayman, “Ben ilkokuldayken öğretmenimiz Nazım Hikmet’i vatan haini olarak tanıttı. Ben de o zamanlar öyle düşündüm. Şimdi bana vatan haini diyorlar. Etme bulma dünyası. Ettim ve buldum. Bana öyle öğretmişlerdi.” diye konuştu.

Toplantıda Türkçe, Kürtçe ve Arapça olmak üzere 3 farklı dilden Çanakkale Türküsü okundu. Heyet, yaptığı konuşmanın ardından salondaki vatandaşları dinledi.

Bir önceki Yiğidi kılıç kesmez başlıklı haberimiz altan gencebay kaç yaşında etiketi, altangencebaykaçyaşında etiketi ve etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.