İşitme engelliler sesini Orhan Baba’yla duyuracak

Haber Kategorisi: 2013 Haberleri
İşitme engelliler sesini Orhan Baba’yla duyuracak

İşitme engelliler, kamuda karşılaştıkları zorlukları İstanbul Turkuaz’daki dev akvaryum içinde işaret diliyle söyleyecekleri Orhan Gencebay’ın ‘Hatasız Kul Olmaz’ şarkısıyla anlatacak.

 

İŞİTME engellilerin kamu hizmeti alırken karşılaştıkları zorluklara dikkat çekmek için Bayrampaşa’daki dev akvaryum Turkuazoo’da  28 Mart Perşembe günü saat 11:00’da işaret dili eğitimi sınavı gerçekleştirilecek. Genç Gönüllüler Derneği (GGD) ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği’nin (İED) tarafından düzenlenen ‘Konuşan Eller Projesi’nin son ayağı olan sınav dünyada ilk defa konuşmanın mümkün olmadığı su altında yapılacak ve Gencebay’dan Hatasız Kul Olmaz da işaret diliyle söylenecek.  T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından desteklenen projede Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan 30 yaş altı doktorlar, hemşireler, hakimler, savcılar, avukatlar, polisler ve öğretmenlerden oluşan 50 kamu görevlisi işaret dili eğitimi alacak.

On binlerce balık arasında işaret dili

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden kamu görevlilerinin katılacağı yedi gün sürecek işaret dili eğitimi de işitme engellilerin dünyası anlatılacak, işaret dili eğitimi verilecek, sualtında işaret dili ile duygular aktarılacak. Eğitimin sonunda genç kamu görevlileri Bayrampaşa’daki dev akvaryum Turkuazoo’da köpekbalıkları ve on binlerce balık arasına dalarak işaret diliyle birbirleriyle konuşacak ve işitme engellilerle empati kurarak aldıkları eğitimin sınavını olacaklar. Su altında işaret dili sınavı sonrasında Bezmialem Üniversitesi öğrencileri Orhan Gencebay’ın Hatasız Kul Olmaz şarkısını işaret dili ile söyleyecekler. AB Uyum yasaları çerçevesinde, işitme engellilerin önlerindeki engellerin kaldırılması için iki yıl içinde Türkiye’deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında kamuda işaret dili tercümanı bulunması zorunluluğu gelecek. Bu çalışmalar kapsamında önce Almanya’da bir fizibilite ziyareti gerçekleştirerek ve örnekleri Türkiye’ye getirilecek.

 

 

http://haber.stargazete.com/guncel/isitme-engelliler-sesini-orhan-babayla-duyuracak/haber-738742

Bir önceki Popstar’dan ancak star namzeti çıkar başlıklı haberimiz etiketi, konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.