Mehmet Tez’den Orhan Gencebay’a çağrı

Haber Kategorisi: 2013 Haberleri
tg
Milliyet’in müzik yazarı Mehmet Tez bugün yayımlanan yazısında Orhan Gencebay’a çağrı yaptı. Tez, Gezi’ye destek veren sanatçıların konserlerinin bir bir iptal edildiğini söylerken, Başbakan Erdoğan’a “Müzik sektörü bitti” diyen Gencebay’a da “Eğer samimiyse bu konuya da eğilsin” teklifinde bulundu.

 

Milliyet müzik yazarı Mehmet Tez, bugün yayımlanan yazısında Gezi Eylemleri’ne destek veren sanatçıların konserlerinin iptal edilmesine değindi. “Müzik bitti” diyen ve bu düşüncesini Başbakan Erdoğan ‘a ileten Orhan Gencebay’a bir çağrı yapan Tez, “Eğer müzisyenler konusunda gerçekten endişeliyse lütfen şu bilgileri de iletsin” dedi. Tez’in yazısı şöyle:

Haber şöyleydi: Heyetlerin raporları sunmasının ardından söz alan Orhan Gencebay, “Müzik sektörü bitti, tükendi. İnsanların sanata ihtiyacı var. Lütfen bu konuya dikkat çekin, ilgilenin sayın başbakanım” dedi. Gencebay’ın bu sözlerine başbakan, “Bu konuda ne yapılabilir diye düşüneceğiz” diyerek not aldı. (“Müzik sektörü bitti başbakanım”, 28 Haziran, Milliyet)
Başbakanımız ve ekibi müzik konusunda ne yapacaklarına karar verdiler mi emin değilim, ne notu aldılar onu da bilemem. Ama bir şeyler oluyor şu ara…

Müzisyenin, bestecinin, icracının sözcüsü olmalı

Gezi’nin intikamı alınırken insanlar işsiz güçsüz bırakılıyor. İsimlerini bildiğiniz sanatçılar, şarkıcılar yine en az etkilenenler. Benim için asıl vahim olan müzisyenlerin, icracıların durumu (teknik ekipleri ve bu işten ekmek yiyen prodüksiyon çalışanlarını da unutmayalım).

Geçenlerde bir müzisyen arkadaşımla konuştum. Üç aydır ilk kez bir belediye konserinde bir pop şarkıcısının arkasında çalacakken konserin iptal edildiğini öğrenmiş. Sebep sanatçının Gezi’ye destek veren tweet’ler atması.

Memlekette ne yaparsa yapsın “çalgıcı” gözüyle bakılan, hor görülen müzisyenlerin dramı bitmek bilmiyor yani. İstediği kadar konservatuar bitirsin, dünya çapında eğitim alsın, beğenmediği bir popçunun arkasında çalmak durumunda geçinmek için. Üstelik şu an onu bile yapamaz haldeler.

Her fırsatta başbakanın ellerine yapışıp “müzik bitti başbakanım” diye dert yanan, yardım dileyen Orhan Gencebay, eğer gerçekten müzisyenler konusunda endişeliyse ve samimiyse bu konunun takipçisi olmalı. Yapımcıyı zengin eden telif sistemimizi cilalamaktansa müzisyenin, bestecinin, icracının hakkını korumalı, onların sözcüsü olmalı. Müzisyenlere ideolojik ayıklama yapıp onları maliye müfettişleriyle, belediye konserleriyle ezen, bunaltan uygulamaya itiraz etmeli. (Hiç işi gücü yok Orhan babanın kalkıp, bunu dile getirecek. Benimkisi de fantezi işte…)

 

 

http://www.radikal.com.tr/hayat/mehmet_tezden_orhan_gencebaya_cagri-1148641

Bir önceki Orhan Baba Bodrumda stress atıyor başlıklı haberimiz etiketi, konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.