Mutlu olmak için yürekli olmak lazım

 

Orhan Gencebay ve Sevim Emre’den mutluluk sırları! Usta müzisyenden hayat dersleri ve Sevim Hanım’dan ‘eş olma sanatı’nın incelikleri… “Bayram sabahı ilk iş eşimin elini öperim, biz eski usul bir aileyiz” diyen Emre ve “Mutlu olmak için yürekli olmak gerekir” diyen Gencebay ile hayatı konuştuk…

 

ELİF AKTUĞ
elif.aktug@aksam.com.tr

 

Sahneye çıkmanın üretimine kötü etkisi olur düşüncesiyle konser vermedi; 60 küsur yıldır müzik sektöründe ve bini aşkın bestesi var. İstikrarlı ve başarılı her erkek gibi aşkı da tek! Gönlünde 39 yıldır aynı aşkı muhafaza ediyor Orhan Gencebay. 70’lerde ‘Aşk Hikâyesi’ filmi dünyayı kasıp kavururken birbirlerini seven ve hiç ayrılmayan büyük aşkın mimarlarına mutluluklarının sırrını sorduk. Sevim Emre, Orhan Gencebay’ı anlatırken gözlerinin içi gülüyor, Orhan Baba eşinden bahsederken muzip bir genç adam oluveriyor. İkisinin ortak aşkı ise Orhan Gencebay’ın torunu Efe…

Bu kadar sevilmek tuhaf değil mi? Sizi sevmeyen yok, nasıl başardınız bunu?
Sevilmek güzel ama sevmek çok daha güzel. Sevildiğimi zaman zaman hissediyorum.

Ah bir de şu mütevazılığınız yok mu; zaman zaman ne demek?
Öyle tabii, hiç şımarmadım, öyle bir huyum yok. Çocuklar da çok seviyor, sanki onları sevdiğimi hissediyorlar ve bana geliyorlar. Müzik benim hobimdi, sonradan görevim oldu. Görevimi de iyi yapmaya çalışıyorum. Mesajlarımızı alan gönül dostlarımız var çok şükür. Aynı frekanstayız, ne mutlu bana. Bir de 13 yıl önce by-pass ameliyatı olduğumda hissetmiştim sevildiğimi. Çok dua almıştım. Sevmeyenden de Allah razı olsun.

Ülkenin ilk starlarındansınız, yolda yürüyemediğiniz zamanlardan söz edilir; ufacık da olsa şımarmadınız mı?
Biz haddimizi biliriz. Kendimizle barışığız, Yaradan’ın yarattığı her varlıkla barış içindeyiz.

ŞÖHRET OLAYIM DİYE ÇALIŞMADIM

Çok da mümkündü, gençtiniz, olabilirdi!
Sanatçıyım, duyguları anlatmaya çalışıyor, tercümanlık yapıyorum. İnsanı insana anlatıyorum. Gençken de aynıydık. Şöhret olayım diye çalışmadım. Müzikte başarılı olmak istedim. Tanınmayı beklemiyordum ama tanındım. Hedef şöhret olmak da olabilir, benim niyetim başkaydı. Neysem oydum, hâlâ da oyum.

Samsun’da küçük bir çocukken, aklınıza gelir miydi Orhan Gencebay olmak?
23 yaşıma kadar müzik hobiydi. 6 yaşında klasik Batı müziğiyle başlamıştım. Mandolin diye tutturdum, aslında bağlama istiyordum. Özel dersler aldım, deşifrem çok iyiydi. Bir yılda çok ilerledim. 7 yaşımda bağlama çalmaya başladım. Keman da çalıyordum. O sıralar, yeni yeşillendi fındık dalları türküsü vardı; bayılırdım. Halk müziğinin temel prensiplerini biliyordum ve 13 yaşında koro yönetmeye başladım. O yıllarda tambur çalmaya da başladım. Ciddi besteler yapıyordum. 16 yaşımda caz ve rock’la ilgilendim. Dünyada ne olup bittiğini takip ediyordum. Piyano, gitar derken devam ettim. Tarihle de ilgilendim, amacım müzik tarihini öğrenmekti ama tarih hayatımda vazgeçilmez oldu.

Müzik hobiniz olarak kalsaydı ne olacaktınız? 
İlim ve bilime karşı büyük ilgim var, serbest olarak da mühendis veya mimar olmak isterdim. Şehirler, mahalleler kurmak isterdim. Amatörce ilgiliyim mimariyle. Astrofizikle ilgiliyim, evrenle ilgiliyim; jeoloji, arkeoloji, antropoloji en büyük ilgi alanlarım.

Bir orkestra şefi gibisiniz…
Herkes kendi başrolünü oynar, kendi hayatlarımızın maestrosuyuzdur. Bazen iyi idare ederiz, bazen kötü.

AKIL, TEK BAŞINA ZALİMDİR

Hiç kötü idare ettiğiniz oldu mu?
Bilgi ve duyguyla hareket etmek lazım, ne yalnız duyguyla ne yalnız akılla! Arada vicdan da var. Akıl tek başına olmaz, akıl kadar zalim şey yoktur. Gönül de öyle. İkisi anlaşırsa, barış olur, mutluluk, başarı olur. Öyle yapmaya çalışıyoruz.

Mustafa Keser, arabesk kelimesinin uydurulduğunu, müzikte olmadığını söyledi. Size de haksızlık edildiğini söyledi…
Güzel söylemiş, çok severim. Müzikte arabesk diye bir kavram yok. Eski Mısır’dan yayılan, elit kesimin süsleme tarzıdır. Mimaride vardır, Arap etkisini anlatır. Müziği iyi yapan, berhudar olsun. Biz de iyi yapmaya çalışıyoruz.

TÜRKLER 14 BİN YILDIR ANADOLU’DA

Akil adam olmanızdan da bahsedelim mi?
Siyasetle hiç ilgilenmedim, önce bunu söylemeliyim. Sadece 70’lerde Ecevit’e sahip çıkmıştık. Asla bir partiyle çalışmadım. Başbakan’ımıza ülkemizi ilgilendiren konulardan bahsettim, halkın isteklerini ilettim. Atatürk der ki, “Maksat halksa gerisi teferruattır”. İşini iyi yapan herkese teşekkür ederim, geçenlerde toplantıda görüşlerimi söyledim. Depremden bahsettim, ne alakası var demeyin. Toprakla ilgili konuştuk, tarım alanlarına inşaat yetkisi vermeyin dedim. Malazgirt Savaşı’nın öneminden bahsettim. Batıya göre 1071’den önce Türkler Anadolu’da yoktur der, oysa gerçek başkadır. Tarihçi olarak diyorum ki, 13-14 bin yıldır Türkler buradadır!

AŞK VE SEVGİ BİTMEZ

İkili ilişkilerde farklılaşma var son dönemde, acaba sevgi mi kalmadı artık?
Düzen artık daha farklı. İnsan nesli devam edecekse iki insan bir araya gelecek. Laboratuvar mı yapacak insanı? Çocuk için en büyük sevgi ve bilgiyi vermek ister anne-baba, o sevgi var oldukça hayat devam edecek. İnsan varsa sevgi de vardır. Yorum değişti, geçici bir dönem bu. Eski ve yeni dönem arasındayız, birkaç nesil bunu yaşayacak. Dünyada çok konu var boşanmaya sebep olan. Çin’e bakın, ikinci çocuk kanunen yasak! Bizde böyle bir şey olabilir mi? Her topluma, her düzene göre değişir. Ekonomik nedenler var, hanımlar da üretime katkıda bulunuyor. Üzerlerinde çok baskı var.

Aşkın anlamı değişti mi?
Yorum farklı aşkta da. Aşk kaybolmaz, sevginin en üst noktasıdır. Aşk coşkuyu ve aşırılıkları getirebilir. Yaradan öyle istiyor, aşk kaybolmaz.

Siz kalp ameliyatı olduğunuzda Sevim Hanım çok acı çekmiş.
Saygı ve sevgi çerçevesinde bir arada olmak çok önemli. Hepimizin başına her şey geliyor, zor günleri ancak sevgi ve saygıyla atlatıyoruz.

Sizi çok seviyor eşiniz, şimdi karı-kocalarda duygu kalmadı gibi…
Duygular ölmez, bitmez. Evlat sevgisi var en azından. İlgi de olacak sevgi ve saygı kadar. Çocuk da görecek ve yaşamak isteyecek.

Ne olmazsa evde mutluluk olmaz?
Bilgisiz olmaz; ne aklı, ne gönlü tek başına bırakmayın. Vicdanlı olun. Her türlü olumsuzluk da olumlu şeyde de hayata dairdir. Hayattan ders almak lazım. Mutlu olmak için yürekli olmak lazım. En büyük cesareti mutluluk için göstermelidir insanlar. Hatasız kul olmaz, bunu da unutmamak lazım.

HER BAYRAM SABAHI ORHAN’IN ELİNİ ÖPERİM

SEVİM EMRE

Günümüzde evlilikler kısa sürede boşanmayla sonuçlanıyor, çiftlerin birbirine pek tahammülü yok gibi. Acaba saygı ve sevgi dolu bir ilişki için ne gerekiyor?
Günümüzde maalesef erkek erkekliğini, kadın da kadınlığını kaybettiği için yürümüyor evlilikler. Erkek kadınını koruyup kollamayı, kanatları altına almayı unuttu, kadın da erkeğiyle ilgilenmeyi bir yük gibi görmeye başladı ve ilişkilerdeki denge bozuldu. Halbuki saygı, fedakarlık, karşılıklı anlayış ve açık bir iletişim çok önemli… Sevgisi biten evlilik saygıyla yürür de saygısız evlilik asla yürümez. Eğer sevgi gerçekse, bir ömre bir aşk yeter.

Her başarılı erkeğin arkasında başarılı ve zeki bir kadın vardır. Orhan Gencebay’ın Orhan Gencebay olmasındaki katkınız tartışılmaz. Acaba bunun sırrı büyük bir sevgi ve uyum mudur?
Biz öncelikle birbirimizi ve birbirimiz için yaptıklarımızı her zaman takdir ettik. Orhan Bey, benim onun için yaptığım fedakârlıkların farkındadır, ben de onun bestelerinin çoğunda kendimi görürüm. Bana olan özlemini, sevgisini, aşkını duyarım satırlarında… Aşkına karşılık ben de ona en iyi şekilde hayat arkadaşı olmaya çalışırım. Bu yüzden birbirimizin en yakın arkadaşıyız, sırdaşıyız.

Orhan Gencebay’ın kariyeri için kendi kariyerinizi feda ettiğinizi söyleyenler var, acaba geri planda olmaktan yana hiç pişmanlık yaşadınız mı?
Ben onunla aşkların en büyüğünü yaşadım. Herkese nasip olmaz böyle bir aşk… İnsan böyle büyük bir aşk için fedakârlık yapmaktan hiç pişmanlık duyar mı?

BİRBİRİMİZİN GÖZBEBEĞİYİZ

Orhan Bey, kıyafetlerini sizin seçtiğinizi söyledi, acaba gözü kapalı olarak kendini size teslim ediyor mu? Her seçtiğiniz şeyi giyer mi?
Orhan Bey, benimle nasıl ilgileniyorsa, ben de onun her şeyiyle ilgilenirim. Biz birbirimizin gözbebeğiyiz, dolayısıyla birbirimizle ilgilenmek kadar doğal bir şey yok. İnsan gözbebeğine bir şey olsun ister mi? Orhan Bey de bana gözü kapalı güvenir, bilir ki ben onun için en iyiyi, en doğruyu ve en güzeli seçerim. Yıllardır onun için bir moda tasarımcısı gibi çalışırım adeta… Bu yüzden dikkat ederseniz, onun tarzı herkesten farklıdır.

Çok güzel bir kadınla çok yakışıklı bir erkek birlikte olunca bütün gözler üzerlerine çevrilir. Siz bu anlamda bir sıkıntı yaşadınız mı? Kem gözlerden nasıl sakındınız?
Sevgisine güvendim öncelikle… Ben onu milyonlarla paylaşmayı böyle öğrendim. Hiç kolay değildir sevdiğinizi milyonlarla paylaşmak ama ben onu o kadar sevdim ki, bu yüzden onu sevenleri de sevdim. Yeter ki siz iyi niyetli olun, kalbiniz iyi olsun, sevginiz sizi her şeyden korur. Kem gözlerden bile…

Bir ömre kaç aşk sığar?
Eğer sevginiz gerçekse, temeliniz sağlamsa, bir ömre bir aşk yeter.

Aile yaşantısı sizin için ne ifade ediyor, özel günlerde ne yaparsınız? Bayramlar anlamlı mıdır sizin için? Gelenekler ve adetlere bağlı mısınızdır? El öpmek, harçlık vermek, bayram namazı, bayram kahvaltısı var mıdır adetleriniz arasında?
Bizler eski usül bir aileyiz. Özel günlerde, bayramlarda mutlaka bir araya geliriz ve birbirimizi hiç ihmal etmeyiz. Mesela her bayram sabahına Orhan Bey’in elini öperek başlarım. Ailecek kahvaltı ederiz. Ölmüşlerimizi anarız. Küçüklerimize harçlık veririz. Orhan Bey ve ben çocuklarımıza ülke ve insan sevgisini, gelenek ve göreneklerimizi aşılamaya özellikle dikkat ettik.

EN BÜYÜK HAYRANI BENİM 

Orhan Bey’in bestelerini ilk defa siz mi dinlersiniz, siz de bir Orhan Baba hayranı mısınız?
Onun en büyük hayranı önce benim tabii ki… Yaptığı besteleri önce ben dinlerim, çaldığı her notada, söylediği her sözde mutlaka benden bir iz vardır.

Torununuzla ilişkiniz nasıl, dedesine benziyor mu huyu suyu?
Ölürüm ben ona… O bizim her şeyimiz, canımız, kanımız, geleceğimiz, Efe’miz… Dedesinin tam bir kopyası o… Karakteri, efendiliği, yakışıklılığı, vicdanıyla tam bir küçük Orhan…

Orhan Gencebay sizin için çok beste yapmış diye duyduk, en sevdiğiniz hangisi acaba?
Ben hepsini çok severim ama ‘Benim Dünyam’ın yeri bir başkadır.

Orhan Bey’in sahneye çıkmadan veya albüm yapmadan önce acaba bir uğuru var mıdır?
Ailesi onun en büyük uğurudur.

 

 

http://www.aksam.com.tr/ekler/pazar/mutlu-olmak-icin-yurekli-olmak-lazim/haber-252211

Bir önceki İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay dostluğu başlıklı haberimiz etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.