Orhan Gencebay: Baba’yım rock da yaparım semah’da

Orhan Baba, rock ve semah formunda seslendirdiği şarkıyı anlattı.

 

‘Bedensiz Aşk’ adlı yeni single’ıyla hayranlarının karşısına çıkan Orhan Gencebay, Akşam’a konuştu.

Müzik dünyasının usta ismi, mistik ve rock olmak üzere iki farklı versiyonda seslendirdiği eserini anlattı:
– ‘Bedensiz Aşk’ adlı şiirimi, Alevi, Bektaşi, Semah ezgileri karakterinde besteledim. Mistik tarzda olanın aranjesi bana ait, rock olanın aranjesi ise Selim Çaldıran’a…Baba’yım, rock da yaparım, semah da. Mistik tarzdaki ezgiye semazenler de eşlik ediyor. Bazen nidalar var; ‘Hây’, ‘Hâk’ ‘Hû’ gibi. Bunların hepsi, kültürümüzde terennüm edilen ezgiler.
– Sevmek Yaradan’ın bize verdiği, yaşamımızın en değerli duygusudur. ‘Bedensiz Aşk’ın anlamı; doğarken bedensiz olan sevginin, yaşadıkça vücut bulması anlamına geliyor. Bu dünya gurbetinin yolunda sılamıza; Yaradan’a dönerken ‘aşk’ en büyük anlamını Tanrı aşkıyla kazanacaktır!

“BEDENSİZ AŞK ROCK YAPMAYA ÇOK MÜSAİT”

Biz sanatçıyız, semâh tarzı da yapabiliriz başka bir tarzda da. ‘Bedensiz Aşk’ rock yapmaya çok müsaitti. Ezginin yapısı öyle. Ritim olarak halk müziğimizin temel ritimlerinden biraz farklı.

“BENİM ŞÖYLE BİR ÖZELLİĞİM VAR”

Benim şöyle bir özelliğim var. 45 yıldır, halkımızın yorumcu olarak tanıdığı tarihten itibaren bu zamana kadar hep kendi bestelerimi okudum. Kendim üretip, kendim söyledim, kendim aranje ettim. Söz olarak yüzde 90’ı benimse, müzik olarak yüzde 100’ü bana aittir. Ben bu zamana kadar hep böyle geldim. Başkasına ait besteyi hiç okumadım. Sanırım bu da kendi çapında bir rekordur

http://www.ensonhaber.com/orhan-gencebay-babayim-rock-da-yaparim-semah-da-2013-08-26.html

Bir önceki Orhan Gencebay, Bedensiz Aşk’ı anlatıyor başlıklı haberimiz etiketi, konser etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.

739 okunma | Aug 27th, 2013 | 2013 Haberleri, Albüm Duyuruları