Ünlüler kendilerini görmek içi müzeye koştu

Haber Kategorisi: 2013 Haberleri

 

Türkiye’de türünün ilk örneği olan ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in bizzat yaptığı eserlerin yer aldığı ‘Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ ünlü sanatçıların katılımıyla açıldı.

 

Dünyanın pek çok ülkesinde yer alan Madame Tussauds Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği olan müzenin açılışına Orhan Gencebay, Haldun Dormen, Göksel Koray, Nevra Serezli, Rutkay Aziz, Tarık Akan, Emin Çölaşan gibi bir çok ünlü katıldı.
Kent Belleği Kompleksi’nde yer alan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi’nde bir süre önce hayatını kaybeden eşi Metin Serezli’nin balmumu heykelini gören Nevra Serezli, duygusal anlar yaşadı. Eşinin balmumu heykelinin yanında fotoğraf çektirmek istemeyen Serezli ardından müzeyi gezdi.
Kendi balmumu heykelini gören Eskişehirspor’un efsane kadrosunda yer alan Nihat Atacan, aralarında hiçbir fark bulunmadığını ifade ederek, ‘‘Sanki benden biraz daha genç olmuş. Yılmaz Büyükerşen bizi ölümsüzleştirmiş. Biz ölsek de heykellerimiz yaşayacak. Bizi yad edecekler. Çok güzel bir olay’’ dedi.
Ünlü sanatçı Orhan Gencebay’ın heykelini gören eşi Sevim Emre ise, eserin Gencebay’a benzediğini ifade etti. Emre, ‘‘Gelsin de kendinin yanında bakayım. Yanında mukayese edeyim. Canlısını öpmeyi tercih ederim’’ dedi. Bir basın mensubunun ‘Ne hissediyorsunuz?’ sorusunu yanıtlayan Emre, ‘‘Kendisinin yanındayken daha iyi hissediyorum’’ şeklinde konuştu.
Ünlü Yazar Emin Çölaşan da Balmumu Heykeli Müzesi hakkında, Türkiye’ye yapılmış çok büyük bir hizmet olduğunu belirtti. Çölaşan, ‘‘Bu müzeyi açmak Yılmaz Büyükerşen gibi büyük bir adama, sanatçıya, belediye başkanına, düşünüre, yazara kısmetmiş ve o da bu görevi yerine getirmiş. Heykellere bakıyorum birbirinden iyi heykeller. Benim de heykelim var. Gururum sonsuz bugün. İlk kez Türkiye’de bir heykelim yapıldı. Çok ilginç hissettim, o duyguları anlatmak mümkün değil. Çok da ilginç bir olay yani, karşında bir Emin Çölaşan sana bakıyor. İkiz kardeşin midir neyin nesidir belli değil çok ilginç yani. Yapanlara da, yaptıranlara da, emeği geçenlere de teşekkür ediyorum’’ dedi.
Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde, ünlü şairler Aziz Nesin, Necip Fazıl Kısakürek’ten yabancı aktrist Angelina Jolie ve eşi Brad Pitt’e, tarihi karakterler Mevlana Celaleddi-i Rumi’den, Nasreddin Hoca’ya, Atatürk’ün çeşitli dönemlerinden ailesine kadar yerli ve yabancı devlet adamları, medya mensupları ve ünlü sporcuların bulunduğu 160 ünlü ismin heykeli bulunuyor.

ORHAN GENCEBAY MÜZE AÇILIŞINDA SAZ ÇALDI

Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nin açılışına katılan ünlü sanatçı Orhan Gencebay, Aşık Veysel’in balmumu heykelinin yanında saz çaldı.
Müzede Aşık Veysel’in balmumu heykelinin yanında bulunan sandalyeye oturan Orhan Gencebay, Veysel’in ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ türküsünü çaldıktan sonra Veysel’in balmumu heykeline hitaben, “8 yaşında seni gördüğüm zaman, her şeyi bıraktım sadece sana konsantre oldum. Benim müziğimde, sazımda emeğin geçtiği için teşekkür ediyorum. Seni hiçbir zaman unutmayacağız. Yüce pirimiz, Allah sana gani gani rahmet eylesin” dedi.
Daha sonra kendi balmumu heykelinin yanında İHA muhabirinin gündemle ilgili sorularını yanıtlayan ünlü sanatçı, akil insanları çok kişinin farklı değerlendirdiğini söyledi. Gencebay, “Aslında akil insan herkesi çok seven, ülkesi için ne yapılacaksa yapmaya hazır insan olarak düşünür. Ben o niyetteyim. Çünkü bunun en büyük sözünü söyleyen Atatürkümüz, ‘Maksat vatansa gerisi teferruattır’ der. Biz ülkemizde barış huzur istiyoruz. Bununla ilgili mutluluğu istiyoruz. Bunları değerlendirmek ve daha iyi yaşamak için gerekeni yapmalıyız” dedi.
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalara da değinen Gencebay, durumu siyasi olarak değil, bir sanatçı ve bir vatandaş olarak değerlendirebileceğini söyledi. Orhan Gencebay, ‘‘Bunun nereden, nasıl geldiğini bilemem ama ben şuna inanıyorum ki 100 sene evvel, 90 sene evvel Osmanlı’nın çökmesinden itibaren Ortadoğu’da farklı şekillenmeler oldu. Şu anda da buna benzeyen farklı şekillenmeler olacak mı olmayacak mı bunu zamanla göreceğiz. Ama bizim ülkemizin burnunun dibinde herhangi bazı tatsız olayların olması bizi son derece yakından ilgilendirir. Ülkemize bir zarar gelmemesi için ve hiç kimseye zarar gelmemesi için biz ülke olarak yapmamız gereken neyse onu da artık siyasilerimiz bilir, dünya insanları bilir, dünya barışı bilir, Birleşmiş Milletler bilir. İnşallah bunları da aşarız. Çok üzücü olaylar Reyhanlı olayları. Olağanüstü kötü bir olay. Bu bizi son derece üzdü. Böyle bir olayın bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. İnşallah yaşamayacağız. Neden yaşandığını bilemiyorum, çok üzüldüğümüzü söylüyorum. Bunları dediğim gibi siyasiler aşacaktır. Her şeyi bilmediğim için yorum yapmam mümkün değil ama biz her zaman barıştan yanayız. Şüphesiz ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ diyoruz’’ şeklinde konuştu.

 

 

 

http://www.habervitrini.com/haber/unluler-kendilerini-gormek-ici-muzeye-kostu-690490/

Bir önceki Âkillere gerek yoktu, bu işi Meclis yapsaydı başlıklı haberimiz etiketi ve orhan gencebay etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.