Söz konusu vatansa…

Haber Kategorisi: 2014 Haberleri
Söz konusu vatansa...

Hükümetin “Akil İnsanlar” heyetinde yer alan Orhan Gencebay, “Akil adam olmayı ben istemedim, devlet böyle bir görev verdi” dedi. Sanatçı, yeni bir görevi kabul edip etmeyeceği sorusuna da Atatürk’ün sözleriyle yanıt verdi: “Mevzu vatansa gerisi teferruattır.”

ARABESK müziğin usta yorumcusu Orhan Gencebay, önceki akşam eşi Sevim Emre ve gazeteci arkadaşı Kenan Erçetingöz’le Arnavutköy’deki Zıpkın Balık’ta yemek yedi. Sanatçı, yaklaşık dört saat süren yemeğin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hükümetin geçtiğimiz yıl demokratik açılım kapsamında oluşturduğu “Akil İnsanlar” heyetinde yer alan Gencebay, ‘akil adam’ tanımının yanlış anlaşılmasından üzüntü duyduğunu söyledi: “Akil adamlık, herhangi bir siyasi görüş veya taraf değildi. İnsanların ırk, din, dil, renk gibi farklılıklarına rağmen aynı olduklarını, çatışmaları ortadan kaldırmaları gerektiğini anlatmaya çalıştığımız bir görevdi. Bu yanlış anlaşıldı. Ayrıca akil adam olmayı ben istemedim. Devlet böyle bir görev verdi, ben de onurumla, şerefimle yerine getirmeye çalıştım.”

VATANA FAYDALI HER İŞTE VARIM
Bir muhabirin, sanat camiasında da ‘akil adamlık’ görevi üstlendiği yorumu üzerine barış simgeli kolyesini çıkarıp gösteren Orhan Gencebay, “Ben bunu 15 senedir takıyorum. Tabii ki barıştan yana, huzurdan yana bir insanım. Tüm sanatçı dostlarımı seviyorum. Onları kavgalı görmek beni üzüyor” dedi. Sanatçı, hükümetin barışı sağlamakla ilgili yeni bir görev vermesi halinde ne yapacağı sorulunca da “Atatürk’ümüz ne demiş? Mevzu vatansa gerisi teferruattır. Yani vatana faydalı olacak her işte varım” diye konuştu.

 

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/haber/26074843.asp

Bir önceki Orhan Gencebay çaldı Nazlı Ilıcak dansetti başlıklı haberimiz etiketi, konser etiketi ve Nazlı Ilıcak arif sağ etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.

383 okunma | Apr 1st, 2014 | 2014 Haberleri