Orhan Baba MESAM’a talip

Orhan Baba MESAM'a talip

 

İbrahim Tatlıses’le Arif Sağ arasında sert tartışmalara neden olan Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nde (MESAM) yönetim kurulu üyeliğine Orhan Gencebay aday oldu

 

Sosyal medyada İbrahim Tatlıses’le Arif Sağ arasında sert tartışmalara neden olan Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nde (MESAM) devreye Orhan Gencebay da girdi. Ünlü şarkıcı yönetim kurulu üyeliğine talip oldu. Süreç, 27 Aralık 2013 günü yapılan MESAM 8. Olağanüstü Genel Kurulu’nda alınan tüm kararların, İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından tedbiren durdurulmasıyla başladı. Tatlıses ile Sağ arasında sosyal medyada karşılıklı sert tartışmalar yaşandı. Oluşan kriz ortamında 1995-2010 arasında MESAM’da yöneticilik yapan Gencebay, göreve talip olduğunu açıkladı. Mevcut yönetim kurulu da 2013’te albüm satışları ve teliflerden 120 milyon liranın girdiği MESAM’ın seçime gideceğini önceki gün duyurdu. Açıklamada “MESAM’ın demokratik bir seçim süreci geçirmesi ve kurumsal kimliğin zarar görmemesi için gayret göstereceğiz” denildi. Gencebay ise “Kimsenin adamı değilim. Haktan, adaletten yanayım. Ben Orhan Baba’yım. Müzik dünyası dibe vurmuş durumda. Bakanlıkta bekleyen internetten korsan müzik indiren ve dinleyenlerle ilgili düzenleme çıkmadı. Telif birlikleri tek çatı altında toplanmalı. Birliklerin lisanslama ve tahsilata geçmesi gerekiyor. Türkiye’de telif konusu gelişmiş ülkelerin seviyesine gelmedikçe kurtuluşu yok sektörün. Müzik için yatırılan paralar geri gelmiyor. Sektör yeni yatırımlar yapamaz, yeni eserler üretemez hale geldi. Başkanlık hevesim yok. Birikimlerimi müzik sektörüne aktarmak için yönetim kurulu üyeliği istiyorum” dedi.

 

http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/2014/03/14/orhan-baba-mesama-talip

Bir önceki Orhan Baba, Berkin Elvan için şiir ithaf etti başlıklı haberimiz 1984 gencebay haberleri gazete kupuru etiketi, ali sunal berkin elvan etiketi ve etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.

426 okunma | Mar 14th, 2014 | 2014 Haberleri, Diğer Ünlülerle Haberleri